Badania endoskopowe: gastroskopia i kolonoskopia, budzę niemałe emocje wśród naszych pacjentów. Obawa przed bólem czy dyskomfortem związanym z badaniem jest niejednokrotnie przeszkodą wpływająca na decyzję o odwlekaniu badania.

Endoskopia jest badaniem wszechstronnym i kluczowym w diagnozie górnego i dolnego odcinka układu pokarmowego za pomocą którego można:

  • określić stan poszczególnych narządów,
  • wykonać test ureazowym, którego celem jest wykrywanie zakażenia bakteriami,
  • pobrać wycinek do badania histopatologicznego,
  • wykonanć zabiegu polipektomii – czyli usunięcia polipów.

Badania endoskopowe można wykonać w znieczuleniu ogólnym, zapewniającym komfort i spokój pacjentowi.

Badanie w tym trybie przeprowadzane jest z udziałem anestezjologa, który podejmuje decyzję związaną ze znieczuleniem, podaje lek oraz czuwa nad pacjentem w trakcie zabiegu.

Badanie endoskopowe ze znieczuleniem.

  • Pacjent podczas badania jest wprowadzany w płytki sen – tzw. umiarkowaną sedację. Taki poziom znieczulenia oznacza, że pacjent oddycha samodzielnie, przez co w większości przypadków nie jest wymagana intubacja.
  • Pacjentowi podawane są leki o krótkotrwałym działaniu, a pacjent po zabiegu łatwo się wybudza i po około dwóch godzinach może być wypisany do domu.
  • Umiarkowana sedacja jest również powszechnie stosowana w mało komfortowych procedurach medycznych i leczniczych jak: zabiegi ortopedyczne np. nastawianie złamanej kończyny, zmianie opatrunków po oparzeniach czy biopsji szpiku.
  • Badania endoskopowe są również przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym.

Bezsprzecznym atutem znieczulenia jest fakt, że pacjent nie odczuwa niekomfortowych dolegliwości i nie pamięta przebiegu badania.

Niezwykle ważnym elementem badania jest odpowiednie przygotowanie. Należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza szczególnie w zakresie diety i skutecznie oczyścić przewód pokarmowy z treści.

W razie jakichkolwiek pytań należy zwrócić się do lekarza prowadzącego, który wyjaśni wszelkie wątpliwości biorąc pod uwagę indywidualne warunki pacjenta.

Więcej na temat badan endoskopowych dowiedzą się Państwo z innych naszych artykułów:

https://narudzkiej.pl/badania-endoskopowe-co-kazdy-pacjent-powinien-wiedziec/

https://narudzkiej.pl/kolonoskopia-jak-sie-do-niej-przygotowac/

https://narudzkiej.pl/badanie-endoskopowe-jako-element-diagnostyki-onkologicznej/

https://narudzkiej.pl/co-wykrywa-gastroskopia/

https://narudzkiej.pl/czy-po-kolonoskopii-moge-wrocic-do-codziennych-obowiazkow/

https://narudzkiej.pl/kolonoskopia-jak-zachecic-bliskich-do-badan/

https://narudzkiej.pl/kolonoskopia-w-rybniku/