Kolonoskopia jest badaniem pozwalającym na wykrycie zmian i nieprawidłowości w obrębie jelita grubego. Chociaż badanie budzi wśród pacjentów wiele obaw, jest ono najprostszą metodą na wykrycie polipów i zmian nowotworowych już we wczesnym stadium.
Aby badanie przebiegło sprawnie ważne jest odpowiednie przygotowanie. Polega ono na skutecznym oczyszczeniu jelita grubego. Nasza pracownia endoskopowa przekazuje swoim pacjentom szczegółowe wytyczne związane z przygotowaniem do badania.
Proces przygotowania zaczyna się już na 7 dni przed terminem badania. W tym czasie należy zrezygnować ze spożywania owoców pestkowych, produktów pełnoziarnistych oraz produktów zawierających nasiona i pestki. Nie polecamy również jedzenia buraków, które mogą mieć wpływ na kolor śluzówki. Należy odstawić preparaty zawierające żelazo czy też leków przeciwzakrzepowe, ale uwaga: w niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie heparyny drobnocząsteczkowej – ściśle na zlecenie lekarza.
Kolejny etap rozpoczyna się na 2 dni przed badaniem, kiedy to należy zastosować płynną, lekkostrawną i bezmięsną dietę. Posiłki w tym czasie mogą przypominać dziecięce papki, co dla wielu osób nie wydaje się apetyczne, ale dzięki temu badanie przebiegnie bez zakłóceń, a wynik będzie wiarygodny.
Dzień przed badaniem wymaga bardziej intensywnego przygotowania, dlatego należy go spędzić w domu. W tym dniu należy przyjąć uprzednio zapisane przez lekarza leki przeczyszczające. Bardzo ważne w tym czasie jest odpowiednie nawodnienie organizmu – 3 litry na dobę to zalecana ilość wody, którą należy wypić.
Na minimum 12 godzin przed badaniem nie wolno nic jeść, dopuszcza się picie wody niegazowanej.
Osoby regularnie przyjmujące leki, związane np. z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca itp. powinny zażyć poranną dawkę leku. Pacjenci chorujący na cukrzycę powinni skonsultować z lekarzem prowadzącym sposób przygotowania do badania. Każdy pacjent powinien przygotować dokumentację medyczną związaną z wcześniej wykonanymi badaniami (jeżeli były) endoskopowymi, badaniami serca, pobytami szpitalnymi i badaniami laboratoryjnymi, w tym ogólne badania moczu i krwi, poziomu elektrolitów czy układu krzepnięcia.
Na badanie pacjent powinien zgłosić się z osobą towarzyszącą, która zadba o pacjenta po badaniu oraz zawiezie go do domu. Do 12 godzin po badaniu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych. Po badaniu mogą utrzymywać się wzdęcia z uwagi na wprowadzone podczas badania do jelit powietrze. W takich przypadkach zazwyczaj podaje się środki rozkurczowe.
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości na wszystkie pytania odpowie lekarz prowadzący.
Więcej informacji o kolonoskopii w naszym Centrum Medycznym „Na Rudzkiej” znajdą Państwo tutaj.
Pamiętajmy – badania ratują życie!
Najnowsze komentarze