Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Służy do badania patologii w obrębie przełyku, żołądka i dwunastnicy. Wykonuje się je w przypadku podejrzenia choroby układu pokarmowego.

Najczęstsze objawy choroby układu pokarmowego:

-nudności, wymioty, zgaga

– bóle brzucha

– trudności w przełykaniu

– smoliste stolce

Jeżeli objawom towarzyszy nagła utrata wagi ciała, brak apetytu czy negatywne wyniki badań na krew utajoną, badanie gastroskopii należy wykonać w trybie pilnym.

Jak wygląda badanie gastroskopii?

Aby skutecznie przeprowadzić badanie, należy się do niego uprzednio przygotować. Na badanie przybyć na czczo oraz nie pić płynów minimum 4 godziny przed badaniem. Większość leków może być przez pacjentów przyjmowana jak zwykle, z wyjątkiem leków przeciwzakrzepowych i przeciwcukrzycowych. Dlatego wszystkie przyjmowane leki należy skonsultować przed badaniem z lekarzem prowadzącym.

Badanie polega na wprowadzeniu aparatu endoskopowego poprzez usta w kierunku żołądka i dwunastnicy. Badanie trwa krótko, zwykle kilkanaście minut i jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Na życzenie pacjenta można wykonać badanie w znieczuleniu ogólnym. Po zakończonym badaniu pacjent pozostaje pod obserwacją w placówce medycznej przez około pół godziny, po czym może udać się do domu. Badanie umożliwia pobranie odcinka do badania histopatologicznego czy testu ureazowego. Wyniki badania otrzymuje pacjent bezpośrednio po badaniu, z wyjątkiem wyników badania histopatologicznego, na które należy czekać od 2 do 3 tygodni.

Gastroskopia – jakie wykrywa choroby? 

– chorobę nowotworową żołądka i przełyku

– chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy

– refluks

– zakażenie: wirusowy, bakteryjne, grzybicze

– zapalenie układu pokarmowego

– ciała obce w układzie pokarmowym

– nieprawidłowości budowy układu pokarmowego

Gastroskopia stanowi bardzo ważne narzędzie w profilaktyce poważnych chorób. Dlatego zaleca się przeprowadzenie tego badania wśród osób po 50 roku życia jako badanie profilaktyczne.

W naszym Centrum Medycznym w Rybniku wykonujemy badania gastroskopii i kolonoskopii zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i ogólnym.

Więcej na temat badania znajduje się tutaj.