Kolonoskopia nie jest skomplikowanym zabiegiem. Trwa około godziny, po której pacjent przez jakiś czas podlega obserwacji lekarskiej pod kątem ewentualnych powikłań. Następnie pacjent może udać się do domu.

Badanie to budzi wiele wątpliwości, dlatego przedstawiamy listę najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi związanych z zachowaniem pacjenta po badaniu.

Czy po kolonskopii mogę wrócić do pracy?

Po powrocie do domu należy przez kilka godzin odpoczywać, stąd też zazwyczaj jest to dzień wolny od pracy. Wiele osób decyduje się na powrót do normalnych, codziennych czynności już następnego dnia po badaniu.

Czy po kolonoskopii otrzymam zwolnienie lekarskie?

Zazwyczaj pacjenci po kolonoskopii nie wymagają zwolnienia, ale decyzję na temat jego wystawienia podejmuje lekarz. Jeżeli pacjent jest osłabiony i po zabiegu nie czuje się dobrze, lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie (zwykle na kilka dni). Długość zwolnienia zależy też od przebiegu samego badania. Jeżeli ograniczyło się do samego badania, to decyzja lekarza będzie inna niż w przypadku, gdy podczas kolonoskopii np. zostały usunięte polipy czy też ciała obce, co sprawia, że zabieg jest bardziej skomplikowany i istnieje ryzyko np. krwawienia.

Czy po kolonoskopii odczuwa się dolegliwości bólowe?

Stopień odczuwania dolegliwości bólowych zależy od wrażliwości pacjenta oraz przebiegu samego badania. Jeżeli w trakcie badania zostanie przeprowadzony dodatkowy zabieg, dolegliwości bólowe po badaniu mogą być bardziej nasilone. Na ból może również wpływać stopień nagromadzenia w jelitach gazu wprowadzonego podczas badania.

Czy po kolonoskopii można dźwigać?

Dzień po badaniu jest okresem obserwacji pacjenta. Dlatego jeżeli praca pacjenta wymaga silnego wysiłku fizycznego, w tym dźwigania ciężarów, nie zaleca się powrotu do pracy przed upływem 24 godzin od badania.

Czego nie wolno po kolonoskopii?

Po kolonoskopii nie wolno prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn, wykonywać pracy fizycznej.

Nie wolno również spożywać alkoholu oraz ciężkostrawnych potraw. Należy unikać słodyczy i kawy.

Z uwagi, że jest to jedno z najskuteczniejszych badań w kierunku diagnozy i terapii raka jelita grubego, dlatego warto odłożyć na bok strach przed wykonaniem tego badania.

Zaleca się profilaktyczne przeprowadzenia badania po 50 roku życia pacjenta, a następnie powtarzanie tego badania w okresie co 10 lat.

Pamiętajmy! Badania ratują życie!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat badania? Zadzwoń! 507 030 501