Badanie endoskopowe. Co to jest?

Nazwa badania pochodzi od słowa endoskop, czyli od nazwy urządzenia, za pomocą którego przeprowadzane jest badanie. Endoskop to medyczny rodzaj wziernika posiadający własne źródło światła oraz system soczewek, dzięki którym możliwe jest oglądanie wewnętrznych ścian narządów. Endoskop posiada również kanał umożliwiający wprowadzenie odpowiednich narzędzi, umożliwiających pobranie materiału do dalszej diagnostyki oraz wykonanie drobnych zabiegów wewnątrz ciała. Pierwsze urządzenie powstało na początku XIX wieku – już w 1886 roku wykonano pierwszą gastroskopię. Od tamtego czasu endoskopia dynamicznie się rozwija.

Na czym polega badanie endoskopowe?

Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała pacjenta sondy, za pomocą której lekarz obserwuje i analizuje obraz znajdujący się na ekranie monitora.

W jakich przypadkach należy wykonać endoskopię?

Pacjenci kierowani na endoskopie najczęściej zgłaszają się z takimi problemami jak: utrzymujące się dolegliwości bólowe brzucha, zgaga, wymioty, trudności z połykaniem, niewyjaśniony spadek wagi ciała, biegunka, zaparcia, wzdęcia czy krew w stolcu. Bezwzględnymi wskazaniami do badań endoskopowych jest podejrzenie występowania choroby nowotworowej (żołądka i dwunastnicy, jelita grubego, przełyku lub żołądka), chorób zapalnych (wrzodziejącego zapalenie jelita grubego, choroby Crohna, choroby wrzodowej przełyku) czy choroby refluksowej.

Kolonoskopia zalecana jest również jako badanie profilaktyczne (nawet przy braku dolegliwości) u osób, które ukończyły 50 rok życia.

Co daje badanie endoskopowe?

Badanie endoskopowe daje szerokie możliwości diagnostyczne, ale pozwala również na przeprowadzenie zabiegów leczniczych, takich jak np.: usuwanie polipów, tamowanie krwawień, usuwanie ciał obcych.

W przypadku diagnozowania choroby wrzodowej badanie pomaga określić charakter choroby, a w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej endoskopia pozwala na pobranie wycinka zmiany do dalszej diagnostyki (pozwalającej na określenie budowy komórkowej zmiany oraz zaawansowania choroby).

Rodzaje badań endoskopowych.

Gastroskopia. Badanie umożliwiające diagnostykę i leczenie górnego odcinka układu pokarmowego – przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Kolonoskopia. Badanie umożliwiające diagnostykę i leczenie chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Kto kieruje na badanie?

Skierowanie na badanie endoskopowe jest wymagane, gdy pacjent zmierza zrealizować je bezpłatnie. Zlecenie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, chociaż częściej kieruje on najpierw do lekarza specjalisty.

W przypadku badań prywatnych zlecenie nie jest wymagane.

Zabiegi mogą być wykonywane w znieczuleniu ogólnym.

Endoskopia. Czy to badanie jest bezpieczne?

Badania endoskopowe są bezpieczne. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko i plasują się na poziomie poniżej 0,5% badań. Gastroskopia i kolonoskopia zwykle nie są bolesne, ale sam przebieg badania oceniany jest przez pacjentów jako nieprzyjemny, stąd istnieje możliwość wykonania badania w miejscowym lub ogólnym znieczuleniu.

Jak przygotować się do zabiegu przeczytać można tutaj.