Czas pandemii był wyzwaniem dla każdego z nas. Był również czasem, w którym wiele osób odłożyło badania profilaktyczne na później, kiedy wizyta w ośrodku medycznym stanie się bezpieczna. Niestety choroby nie śpią i nie czekają na zakończenie pandemii – dlatego tak istotne jest, abyśmy dzisiaj głośno mówili o profilaktyce przeciwnowotworowej.
„Okres pandemii spowodował spadek wykrywalności chorób nowotworowych.” – tłumaczy Pan dr n. med. Jacek Kabut z Centrum Medycznego „Na Rudzkiej”. „Obecnie zgłaszają się do naszego Centrum Medycznego pacjenci o wyższym stopniu zaawansowanie choroby.” – dodaje.
Czas izolacji domowej, teleporady i ograniczony dostęp do lekarzy specjalistów to jedne z najczęściej wymienianych przyczyn spadku wykrywalności poważnych chorób. Jak wynika ze statystyk, zaobserwowano spadek o 20% rozpoznawalności nowych zachorowań w okresie pandemii. Nie sprzyja to rokowaniom i wpływa na wskaźniki śmiertelności wśród pacjentów. Konsekwencje lock down`u odczuwalne będą jeszcze przed długi czas.
Kluczowe zatem w obecnych czasach jest zachęcenie pacjentów do badań profilaktycznych.
Jednym z podstawowych, a zarazem skutecznych badań w kierunku rozpoznaniu raka jelita grubego jest KOLONOSKOPIA. Wszelkie obawy pacjentów powinny zatem pójść w cień w obliczu możliwości, jakie daje nam to badanie.Tak jednak się nie dzieje i pacjenci wykonują to badanie ze znacznym opóźnieniem lub wcale, choć w ramach badań profilaktycznych zalecane jest wykonanie kolonoskopii u pacjentów bezobjawowych już po 50 roku życia.
„Kolonoskopia na pewno nie należy do przyjemnych badań. Chociaż nie trwa długo i wykonywana jest zawsze w znieczuleniu, u wielu osób łączy się z odczuwaniem wstydu”.” – wyjaśnia Pani psycholog mgr Marta Banout z Centrum Medycznego „Na Rudzkiej”. „Kolonoskopia wykonywana po raz pierwszy jest oczywiście czymś nowym i nieznanym, co może budzić stres. Warto więc wcześniej dowiedzieć się jak najwięcej o przebiegu badania i przygotowaniu do niego – to pomaga obniżyć poziom lęku” – wyjaśnia.
Jak więc zachęcić bliskich do wykonania kolonoskopii?
- Dowiedz się, na czym polega badanie: jak trzeba się przygotować oraz jak ono przebiega. Odwiedź miejsce, gdzie badanie będzie wykonane. Podziel się tą wiedzą z bliską osobą.
- Uświadom bliskiej osobie, że badanie nie oznacza choroby. Zachęć ją do zapisania się na badanie z myślą o swoim zdrowiu. Pomyśl, jak poczujecie się mając pewność na temat stanu jej zdrowia. Podejdźcie do badania pozytywnie.
- Wyślij zaproszenie na badanie do bliskiej osoby. Okażesz w ten sposób swoją troskę.
- Umówcie się na badania wspólnie. Zadbaj również o siebie. Pomyśl o profilaktyce w zakresie swojego zdrowia.
- Możesz ustalić dla siebie i bliskiej osoby nagrodę za wykonanie badania. Realizacja zamierzonego celu może być łatwiejsza do osiągnięcia, jeżeli wiąże się z czymś przyjemnym.
Czas oczekiwania na badanie różni się w zależności od ośrodka zdrowia. W ramach NFZ trwa od około kilku miesięcy do nawet pół roku. Wykonując kolonoskopię w ramach skierowania NFZ warto też zapytać o możliwość znieczulenia ogólnego, które jest dodatkowo płatne.
Warto badać się! Badania ratują życie.
Najnowsze komentarze