Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet na całym świecie. W Polsce stanowi drugą najczęstszą przyczynę zgonów z powodu nowotworu wśród kobiet, a liczba zachorowań systematycznie rośnie. Wczesne wykrywanie zmian nowotworowych jest ważnym elementem skutecznego leczenia znacząco wpływającym na poprawę rokowań. Pamiętaj: wczesne wykrycie zwiększa szansę na całkowite wyleczenie! Dlatego systematyczne badanie piersi jest podstawą profilaktyki onkologicznej.
Znaczenie profilaktyki w diagnozowaniu raka piersi
Profilaktyka nowotworowa obejmuje działania mające na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka oraz wczesne wykrywanie zmian nowotworowych. Systematyczne badanie piersi jest jednym z podstawowych narzędzi w tym zakresie. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), kobiety w wieku 50-69 lat powinny regularnie poddawać się mammografii co dwa lata.
Dla młodszych kobiet zalecane USG piersi. Tym osobom, u których w rodzinie wykryto raka piersi, zaleca się konsultację z lekarzem w celu ustalenia indywidualnego planu badań.
Równie ważną formą profilaktyki – niezależnie od wieku – jest samobadanie piersi!
Rodzaje badań
-
Samobadanie piersi.
Każda kobieta powinna regularnie przeprowadzać samobadanie piersi, aby móc zauważyć ewentualne zmiany, takie jak guzki, zmiany w kształcie piersi czy wydzielina z brodawki. Edukacja pacjentek w zakresie prawidłowej techniki samobadania jest kluczowa.
Więcej na temat samobadania piersi znajdziecie tutaj.
-
Mammografia
To podstawowe badanie przesiewowe, które pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Mammografia wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do uzyskania obrazu tkanki piersi i umożliwia identyfikację nawet niewielkich guzków, które mogą być niewyczuwalne podczas badania palpacyjnego.
-
USG piersi.
Badanie ultrasonograficzne jest często stosowane jako uzupełnienie mammografii. Jest szczególnie przydatne u młodszych kobiet, u których tkanka piersiowa jest gęstsza.
Więcej informacji na temat tego, jak wygląda badanie USG piersi znajdziecie tutaj.
-
Rezonans magnetyczny.
Stosowany w przypadku kobiet z wysokim ryzykiem wystąpienia raka piersi, zwłaszcza w kontekście mutacji genów BRCA1 i BRCA2.
Edukacja i świadomość raka piersi
Informacje o tym, jakie są objawy raka piersi oraz czynniki zwiększające ryzyko zachorowań znajdziecie w innym naszym artykule.
Systematyczne badanie piersi jest kluczowym elementem profilaktyki raka piersi. Wczesne wykrywanie zmian nowotworowych znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie i poprawę jakości życia pacjentek. Dlatego tak ważne jest, by kobiety były świadome znaczenia regularnych badań oraz możliwości, jakie dają nowoczesne metody diagnostyczne.
Współpraca w zakresie edukacji i promocji zdrowia jest niezbędna do zmniejszenia zachorowalności i umieralności na raka piersi.
Masz pytania, wątpliwości? Nie zwlekaj! Umów się z lekarzem specjalistą i zadbaj o swoje zdrowie.
Najnowsze komentarze