Życie nabiera coraz większego tempa. Staramy się wykonywać wiele zadań na raz, a ciągle mamy wrażenie, że jesteśmy w „niedoczasie”. Rośnie poziom frustracji i wybuchamy nawet z drobnych powodów. Sięgamy po niezdrowe jedzenie, zapominając o aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości snu.
Życie w takich warunkach szkodzi zdrowiu. Dlatego kluczowa jest zmiana trybu życia oraz systematyczne badania profilaktyczne.
Jakie badania powinien wykonać każdy mężczyzna?
UWAGA: poniższe dane dotyczą jedynie ogólnych zaleceń, w większości finansowanych przez NFZ. Jeśli w twojej rodzinie występowała choroba, skontaktuj się z lekarzem w celu ustalenia indywidualnego planu badań profilaktycznych.
- Podstawowe badania krwi i moczu (morfologia krwi, ogólne badanie moczu, badanie poziomu cukru we krwi, elektrolitów (sód, potas), podstawowych pierwiastków (magnezu, wapnia, fosforu, żelaza), badanie ciśnienia, kontrola wagi) (raz w roku)
- Samobadanie jąder (najłatwiej – co miesiąc, zawsze w tym samym dniu miesiąca)
- Kontrola prostaty za pomocą badania per rectum (co 2 lata po 50 roku życia)
- Oznaczenie poziomu PSA (raz na rok po 50 roku życia)
- Gastroskopia i kolonoskopia (co 5 lat po 50 roku życia)
- USG jamy brzusznej (co 3-5 lat po 40 roku życia)
- RTG klatki piersiowej (co 5 lat – należy zwrócić na to badanie szczególną uwagę w przypadku osób palących)
- Znamiona – na bieżąco konsultacja z dermatologiem
Wykonując systematycznie badania możemy upewnić się, że wszystko jest w porządku lub wykryć chorobę we wczesnym stadium – wtedy możliwości leczenia są szerokie, a rokowania najlepsze. Niektóre typy nowotworów nie dają jasnych sygnałów chorobowych, szczególnie we wczesnym stadium choroby – badania pomogą wykryć nawet niewielkie zmiany.
Warto zadbać o zdrowy styl życia: odżywiać się prawidłowo, zrezygnować z nałogów, zadbać o aktywność fizyczną oraz odpowiednią ilość i jakość snu.
Dowiedz się, jakie badania możesz wykonać w Centrum Medycznym Na Rudzkiej.
Najnowsze komentarze