Ultrasonografia to jedno z najbardziej popularnych badań diagnostycznych stosowanych we współczesnej medycynie. Cenione jest szczególnie z uwagi na swój nieinwazyjny charakter.

USG daje nam możliwość zobrazowania zmian zachodzących w organizmie człowieka.

Jak wygląda badanie USG:

Badanie to polega na emisji fal akustycznych o wysokich amplitudach, które nie są słyszalne dla człowieka, a które przenikają w głąb organizmu nie uszkadzając przy tym komórek. Jest to badanie w pełni bezpieczne.

Pacjent odsłania badana powierzchnię. Lekarz przykłada do ciała pacjenta głowicę, pokrytą specjalnym żelem. Obraz badanego obszaru wnętrza człowieka jest widoczny na monitorze. Aparat ultrasonograficzny daje możliwość dokonania niezbędnych obliczeń wielkościowych oraz wydrukowania zdjęcia.

Kiedy stosujemy USG?

Ultrasonografia ma zastosowanie w diagnostyce wielu chorób. Lekarz może je zlecić, gdy pacjent skarży się na bóle o nieustalonej przyczynie, przy krwawieniach, urazach, nagłej utracie wagi czy innych dolegliwościach. USG jest też podstawowym badaniem profilaktycznym.

Badanie to pozwala również określić skuteczność stosowanej terapii na postawie porównania zmian w stosunku do wcześniej wykonanych badań.

W naszym centrum Medycznym oferujemy Państwu szeroki wachlarz badań ultrasonograficznych, takich jak:

  • USG jamy brzusznej,
  • USG układu moczowego i jąder,
  • USG szyi,
  • USG ślinianek,
  • USG tarczycy,
  • USG serca,
  • USG piersi.

Badania wykonujemy za pomocą nowoczesnego i wysokiej klasy aparatu ultrasonograficznego firmy Philips.

Przygotowanie do badania USG.

W zależności od badanego obszaru lekarz może zlecić specjalne przygotowanie do badania, aby wyeliminować przeszkody w badaniu (takie jak zalegająca treść pokarmowa czy gazy).

Lekarz może poprosić o odpowiednią dietę, przyjście na badanie z pełnym pęcherzem czy przyjście we wskazanej fazie cyklu miesięcznego.

W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 507 030 501.

Badania są przeprowadzane w ustalonych godzinach od poniedziałku do piątku.

Zapraszamy! Centrum Medyczne „Na Rudzkiej” Rybnik, ul. Rudzka 88.