Od dłuższego czasu Polskę zalewają upały. Dla jednych to ogromna radość, cieszyć się piękną pogodą po długich chłodach, a dla innych jest to nie lada wyzwanie.

Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby z chorobami serca. Podczas upału takie osoby często skarżą się na dolegliwości związane z przyspieszonym biciem serca, które to dolegliwości stają się bardziej dokuczliwe. Dzieje się tak, ponieważ wysoka temperatura wzmaga pocenie się, a naczynia krwionośne rozszerzają się, doprowadzając do szybkiego spadku ciśnienia krwi. Aby nie doprowadzić do niedokrwienia lub zawału, serce bije szybciej. Zapotrzebowanie serca na tlen w tym okresie wzrasta. Wraz z potem wydalane są z organizmu mikro i makroelementy w tym sód i potas, co z całą pewnością nie jest korzystne dla osób cierpiących na choroby związane z układem krwionośnym.

Jak pomóc sercu latem?

  • Pijmy wodę mineralną.
  • Unikajmy ekspozycji na słońce szczególnie w godzinach od 11 do 16.
  • Wystrzegajmy się nadmiernego wysiłku fizycznego.
  • Dbajmy o zachowanie odpowiedniej wagi. Warto stosować lekką dietę.
  • Ograniczmy używki.
  • Unikajmy stresu.
  • Przed urlopem skonsultujmy się z lekarzem kardiologiem w celu oceny stanu zdrowia.

Jeżeli stan zdrowia na to pozwala, nie rezygnuj z urlopu. Lato to idealny czas, aby trochę odpocząć od codziennych obowiązków. Całkowita rezygnacja z aktywności również niekorzystnie wpływa na stan układu krążenia i może doprowadzić do zakrzepów.

W trakcie podróży pamiętajmy o robieniu przerw, podczas których trochę pospacerujemy, aby pobudzić krążenia krwi. Jeżeli nie ma na to możliwości np. w trakcie podróży samolotem, należy co jakiś czas poruszać nogami i napinać mięśnie łydek.

Szczególnie w okresie wysokich temperatur osoby chorujące na choroby związane z układem krążenia powinny zwrócić szczególną uwagę na systematyczny pomiar ciśnienia. W ramach profilaktyki zaleca się również kontrolę ciśnienia osobom zdrowym.

Jeżeli niepokoi nas stan zdrowia, nie zwlekajmy – BADAJMY SIĘ! Badania ratują życie.

Działania profilaktyczne oraz systematyczne badania to podstawa zdrowego życia.

Więcej na temat chorób serca znajdziecie w innych naszych artykułach:

Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby serca? 7 sygnałów, których nie wolno bagatelizować!

Jak rozpoznać pierwsze objawy zawału serca?