Zawał serca. Diagnoza budząca strach wśród naszych pacjentów.
Nie każdy jednak wie jak się zachować w momencie, gdy dochodzi do zawału serca.
Artykuł ten przygotowaliśmy, aby uczulić naszych czytelników pod kątem występowania typowych i nietypowych objawów zawału serca. Właściwa i szybka reakcja może mieć znaczący wpływ na rokowania po przebytym zawale.
Jakie są objawy zawału serca?
- ból w środkowej części klatki piersiowej, odczuwalny za mostkiem. Pacjenci często określają go jako kłujący, rozpierający, rozrywający ból, pieczenie, czy też ucisk. Jeżeli utrzymuje się krótko, może być objawem choroby wieńcowej. Jeżeli jednak trwa 20 minut lub dłużej, może być objawem wskazującym na zawał serca.
Z atakiem serca wiążą się również inne, nietypowe objawy, często bagatelizowane przez pacjentów, takie jak:
- kłopoty z oddychaniem, zmęczenie, silna duszność, nie związana z wysiłkiem fizycznym, kaszel,
- zawroty głowy,
- pocenie się, charakterystyczny zimny pot, dreszcze,
- silny ból w górnej części brzucha.
- ból pleców na wysokości łopatki,
- silne bóle stawów łokciowych i barkowych,
- bóle żuchwy i krtani,
- nudności, wymioty lub inne dolegliwości gastryczne,
- stany lękowe.
Jeżeli wymienione objawy są krótkotrwałe, ustępują samoistnie, lub są związane z wysiłkiem, niezwłocznie udaj się do specjalisty kardiologa. Takie postępowanie może uratować Ci życie.
Jeżeli jednak dolegliwości utrzymują się, mogą wskazywać na rozpoczynający się zawał serca.
Przeczytaj jak należy się zachować, aby zminimalizować skutku zawału.
Co robić jeżeli podejrzewasz zawał serca?
Szansa na przeżycie i przyszłe rokowania zależą przede wszystkim od CZASU. Jeżeli więc bezzwłocznie udasz się do specjalisty i podejmiesz natychmiast proces leczenia, prawdopodobnie unikniesz dodatkowych komplikacji. Podczas zawału dochodzi do uszkodzenia komórek mięśnia sercowego, dlatego im szybciej zostanie rozpoczęty proces leczenia, tym mniej komórek ulegnie uszkodzeniu.
Tymczasem chorzy często nie wzywają pomocy lub uniemożliwiają wezwanie osobom bliskim, lub towarzyszącym podczas wystąpienia niepokojących objawów w nadziei, że objawy ustąpią. Skutki takiego postępowania mogą być tragiczne. Jeżeli więc podejrzewasz zawał serca, natychmiast zadzwoń pod numer 999 lub 112. Nie staraj się samodzielnie dotrzeć do szpitala. Jeżeli stan się pogorszy, może dojść do zatrzymania krążenia zanim dotrzesz do szpitala. To właśnie opieszałość w wzywaniu pomocy jest najczęstszym powodem zgonów wśród osób, które przebyły zawał serca.
Dzięki wezwaniu karetki, proces leczenia może się rozpocząć znacznie szybciej- już w karetce! A po przywiezieniu pacjenta do szpitala, otrzyma on natychmiast fachową pomoc medyczną i nie będzie czekać w kolejce na przyjęcie do szpitala.
Zanim jednak dojdzie do zawału pomyśl o czynnikach, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Poniżej znajdziesz główne przyczyny występowania zawałów serca. Osoby należące do określonych grup ryzyka, powinny zwrócić szczególną uwagę na zmiany zachodzące w organizmie, aby zawczasu podjąć działania chroniące zdrowie.
Główne przyczyny wystąpienia zawału serca:
- grupa szczególnie narażona na wystąpienie zawału serca: mężczyźni w wieku powyżej 45 lat i kobiety w wieku powyżej 55 lat,
- palenie papierosów,
- występowanie nadciśnienia tętniczego,
- wysoki cholesterol,
- nadwaga, lub otyłość,
- cukrzyca,
- brak aktywności fizycznej.
Jeżeli więc chcesz zminimalizować ryzyko zawału serca, to zdrowo się odżywiaj, prowadź zdrowy tryb życia i regularnie BADAJ SIĘ!
Umów wizytę u kardiologa.