Terapia Simontonowska zyskuje coraz większą popularność wśród osób chorych onkologicznie. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Skuteczność stosowania oddziaływań psychoterapeutycznych została potwierdzona przez opublikowanych co najmniej pięć randomizowanych badań klinicznych, które potwierdzają wpływ terapii na funkcjonowania pacjenta w czasie choroby i leczenia.

Co warto wiedzieć o terapii Simontonowskiej?

Terapia Simontonowska jest poznawczo-behawioralnym programem terapeutycznym, stworzony przez pioniera psychoonkologii – onkologa dr Carla Simontona. Od lat siedemdziesiątych XX wieku program ciągle ewoluuje. W Polsce jednym z propagatorów tego podejścia jest dr Mariusz Wirga.

Celem pracy terapeutycznej jest praca nad poprawą funkcjonowania emocjonalnego pacjenta, wzrostem zaangażowania w proces zdrowienia, poprawą komunikacji z bliskimi, a w konsekwencji poprawą jakości życia.

W ramach Terapii Simontonowskiej stosowane są między innymi następujące techniki: trening relaksacyjny, praca z oddechem, praca z wyobraźnią, niefarmakologiczne metody łagodzenia dolegliwości somatycznych, praca z przekonaniami (Racjonalna Terapia Zachowania), mindfulness, narzędzia dotyczące systemu wsparcia społecznego.

Do zagadnień poruszanych podczas sesji TS należą: radzenie sobie z stresem, postawy wobec choroby i jej leczenia, komunikacja interpersonalna oraz system wsparcia społecznego, radzenie sobie z trudnymi emocjami (poczucie winy, lęk, uraza, złość, zamartwianie się), radzenie sobie z lękiem przed śmiercią, stresem związanym z przekonaniami duchowymi, filozoficznymi i egzystencjalnymi, rola zabawy i śmiechu w procesie zdrowienia, interwencje dotyczące zmiany stylu życia.

Program sesji zawiera: wykłady interaktywne, zajęcia warsztatowe, spotkania grupowe i rozmowy indywidualne.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat programu wsparcia dostępnego dla pacjentów i ich rodzin, zajrzyj na naszą stronę: TUTAJ lub zadzwoń pod numer 507 030 501.

W naszym Centrum Medycznym Na Rudzkiej dostępna jest dla Państwa Psycholożka, doktorka nauk społecznych, certyfikowana terapeutka Terapii Simontonowskiej, edukatorka seksualna, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna (certyfikat PTTPB nr 1060). Członkini Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego i Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej – dr n. społ. Marta Banout.

Na co dzień pracuje w Centrum Medycznym „Na Rudzkiej” oraz w centrum terapeutycznym „Konkret” w Gliwicach. Ukończyła kursy Racjonalnej Terapii Zachowania, Dialogu Motywującego, TEAM CBT level 1, szkolenia z zakresu pomocy psychologicznej osobom LGBTQ+ oraz dotyczące śmierci i żałoby. Jest autorką artykułów (m.in. w czasopismach „Psychologia w praktyce” i „Charaktery”); bierze udział w projektach społecznych (m.in. www.nieobrazsieale.pl); prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych (dotyczące m. in. komunikacji, higieny zdrowia psychicznego, stresu i profilaktyki zdrowotnej).