Terapia Simontonowska
Zapraszamy do Centrum Medycznego Na Rudzkiej w Rybniku!
Terapia Simontonowska
Co to takiego?
Terapia Simontonowska (TS) jest spójnym programem składającym się z metod i technik poznawczo-behawioralnych o dowiedzionej skuteczności.
Jest to terapia oparta na teorii uczenia się – wychodzi z założenia, że wielu (jeśli nie większość) pacjentów onkologicznych posiada niezdrowe przekonania i postawy wobec choroby nowotworowej oraz jej leczenia, które powodują wysoki poziom stresu. Formułowanie zdrowych przekonań i postaw wobec leczenia oraz budowanie nadziei pacjenta jest głównym celem interwencji terapeutycznej. Częścią interwencji w TS jest również modyfikacja stylu życia na zdrowszy w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu nowotworu oraz szeroko pojętej profilaktyki.
Wyjątkową cechą charakterystyczną TS jest kształtowanie umiejętności samopomocowych.
Z tego względu TS umożliwia osiąganie dobrych wyników przy minimalnych kosztach, a po opanowaniu przez pacjenta podstawowych umiejętności dalsze konsultacje mogą odbywać się telefonicznie lub z wykorzystaniem wideokonferencji. Pozwala to na oddziaływania terapeutyczne i wsparcie pacjenta i jego rodziny niezależnie od etapu choroby czy leczenia i miejsca przebywania pacjenta. Terapia Simontonowska stanowi uzupełnienie konwencjonalnego leczenia onkologicznego i nie powinna go zastępować.
Skąd się wzięła?
Twórcą TS jest dr O. Carl Simonton (1942-2009) – amerykański lekarz, onkolog-radioterapeuta, jeden z pionierów psychoonkologii.
Pod koniec lat sześćdziesiątych Simonton zauważył, że chorzy na raka nie współpracowali z nowym i obiecującym programem radioterapeutycznym i że główną przyczyną braku współpracy z zalecanym programem było poczucie beznadziei. W związku z tym Simonton zaczął stosować wobec pacjentów interwencje psychologiczne i w krótkim czasie zaobserwował znaczące efekty.
Metody i techniki
W ramach oddziaływań psychoedukacyjnych i terapeutycznych w TS stosowane są między innymi następujące techniki: trening relaksacyjny, praca z oddechem, praca z wyobraźnią, niefarmakologiczne metody łagodzenia dolegliwości somatycznych, praca z przekonaniami (Racjonalna Terapia Zachowania), mindfulness, narzędzia dotyczące systemu wsparcia społecznego. Ponadto TS dotyka obszarów tematycznych, które w literaturze przedmiotu wymieniane są jako istotne dla pacjentów onkologicznych oraz korzysta z teorii i metod powszechnie stosowanych w psychologii i psychoterapii. Do zagadnień poruszanych podczas sesji TS należą: radzenie sobie ze stresem, postawy wobec choroby i jej leczenia, komunikacja interpersonalna oraz system wsparcia społecznego, radzenie sobie z trudnymi emocjami (poczucie winy, lęk, uraza, złość, zamartwianie się), radzenie sobie z lękiem przed śmiercią, stresem związanym z przekonaniami duchowymi, filozoficznymi i egzystencjalnymi, rola zabawy i śmiechu w procesie zdrowienia, interwencje dotyczące zmiany stylu życia.
Czy oddziaływania psychoonkologiczne mają sens?
Opublikowano co najmniej pięć badań klinicznych dowodzących skuteczności stosowania oddziaływań psychoterapeutycznych, wskazujących, iż objęcie nimi wszystkich pacjentów – bez wcześniejszej indywidualnej diagnozy stanu psychicznego – przyczynia się do lepszego funkcjonowania pacjenta w czasie choroby i leczenia. Trzy ze wspomnianych badań wskazują wartość jak najszybszego (od momentu diagnozy nowotworu) wprowadzania oddziaływań terapeutycznych.
Przede wszystkim jednak zrozumienie i zdobycie umiejętności w TS pozwala na zmianę sposobu myślenia o przebiegu choroby i leczenia. Podczas oddziaływań terapeutycznych pacjenci i ich bliscy uczą się identyfikowania swoich wewnętrznych i zewnętrznych zasobów i ich rozwijania, co równocześnie ułatwia zaangażowanie się w proces leczenia i przyjęcie aktywnej postawy w kształtowaniu swojego stanu psychospołecznego i zachowań zdrowotnych.
Informacje zaczerpnięto ze strony Simontonowskiego Instytutu Zdrowia: www.simonton.pl
Zachęcamy do obejrzenia wykładu wygłoszonego przez dr Mariusza Wirgę podczas konferencji „Psychoonkologia – pełniejsze spojrzenie na leczenie onkologiczne”.
mgr Marta Banout
psycholog
Absolwent psychologii, doktorant na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Certyfikowany Terapeuta Simontonowski (www.simonton.pl). Ukończyła kursy Racjonalnej Terapii Zachowania oraz Dialogu Motywującego. Pracownik oddziału onkologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Członek Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.
Doświadczenie w pracy zdobyła podczas praktyk i wolontariatu w szpitalu psychiatrycznym i hospicjum, prowadząc serie warsztatów psychoedukacyjnych dla młodzieży oraz uczestnicząc w programie konsultacji dla pacjentów z cukrzycą. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii zdrowia i jakości życia, zwłaszcza w obszarze psychoonkologii, psychosomatyki i profilaktyki zdrowotnej oraz wokół zagadnień związanych z komunikacją medyczną.