Jak skutecznie zadbać o zdrowie latem i zminimalizować ryzyko chorób? Wiele zależy od Ciebie!  Stosując się do zasad zdrowego życia możesz zadbać o siebie i bliskich.

Aby być zdrowym, warto o to zadbać!

  1. Korzystaj z dobrodziejstw natury. Każda pora roku ma swój urok. Lato jest czasem, gdzie natura pozwala nam rozszerzyć dietę o świeże i wartościowe produkty. Bogactwo owoców i warzyw pozwala na dostarczenie do organizmu wielu ważnych składników odżywczych, jak np. potas, błonnik pokarmowy, czy też składników mineralnych. Są cennym źródłem witaminy C, B czy karotenu i polifenoli.

Witamina C pełni ważną rolę: bierze udział w procesie przemiany energii, budowie tkanki łącznej kości, wytwarzaniu czerwonych ciałek krwi, przyswajaniu żelaza oraz wzmacnia odporność organizmu na zakażenia wirusowe i bakteryjne.

Witamina A zapewnia prawidłowy wzrost u dzieci, odpowiada za wygląd skóry i stan błony śluzowej, stymuluje wzrok, poprawia kondycję włosów, bierze udział w procesie tworzenia nowych komórek i tkanek.

Błonnik jest składnikiem wpływającym na perystaltykę jelit, obniża też poziom cholesterolu chroniąc organizm przed miażdżycą i chorobą nowotworową.

Zalecane dzienne spożycie warzyw i owoców to pół kilograma. Spożywać można je w różnorodnych formach: świeże, gotowane, suszone lub w formie soku.

  1. Aktywności na świeżym powietrzu. Rodzinny spacer, bieganie, jazda na rowerze, rolkach, pływanie czy Nordic Walking, należą do najpopularniejszych sportów uprawianych latem. Każda osoba może dobrać odpowiedni rodzaj ruchu do swoich możliwości i upodobań. Ważne, aby się ruszać, bo ruch to zdrowie! Lato sprzyja wypoczynkowi i aktywnemu spędzaniu czasu na zewnątrz. Nic nie przynosi takiej ulgi jak kąpiel w chłodnej wodzie nad jeziorem, morzem czy na otwartym basenie. Świetnie na kondycję i wydolność organizmu wpływa również jazda na rowerze czy bieganie. Nie bez znaczenia są również „zwykłe” spacery – pozwalają zniwelować negatywne emocje i nagromadzony stres jednocześnie poprawiając ruchomość stawów. Bardziej zaawansowaną formą chodzenia jest Nordic Walking, wpływający na mięśnie dolnych i górnych partii ciała. Ważne jest, aby dostosować rodzaj i intensywność aktywności do swoich możliwości. Pamiętaj: ćwiczysz, aby czuć się dobrze i mieć z tego frajdę, a nie po to, żeby następnego dnia nie móc się ruszyć i znienawidzić aktywność na zawsze…
  2. Słońce. Korzystajmy również z zalet przebywania na słońcu, które ma wpływ na wytwarzanie w organizmie witaminy D. Pamiętajmy jednak o stosowaniu kremów z filtrem: nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może być dla organizmu niebezpieczna. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj>.    

Pamiętajmy również o zaplanowaniu badań profilaktycznych, aby przygotować organizm na jesień. Być może teraz masz więcej czasu i warto go wykorzystać dbając o siebie, bo każdy czas włożony w nasze zdrowie to dobry czas!