W czasie pandemii staramy się ograniczyć zewnętrzne kontakty, w tym również przemieszczanie się. Mimo to niektórzy muszą podróżować, np. w sprawach służbowych, inni zaś decydują się na wyjazdy wakacyjne.  Nasi pacjenci zadają nam czasem pytanie: jak się przygotować do podróży, aby zminimalizować ryzyko zakażenia? Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik dla podróżujących.

Przygotowania niezbędników do podróży w czasie pandemii.
  1. Przygotowanie uniwersalnego niezbędnika medycznego, który przyda się podczas każdej podróży.

W jego skład wchodzą:

  • Środek dezynfekujący do rąk lub chusteczki nasączone płynem dezynfekującym. Dzięki nim bez względu na warunki panujące w trakcie podróży będziemy mogli zapewnić sobie komfort czystych rąk – podstawa w walce z rozprzestrzenianiem się pandemii. Warto jednak pamiętać, że właściwie umycie rąk wodą z mydłem jest zawsze lepszym rozwiązaniem, niż użycie środka do dezynfekcji.
  • Zestaw maseczek ochronnych i jednorazowych rękawiczek.
  • Środki przeciwgorączkowe.
  • Informacje medyczne na temat chorób, które mogą być użyteczne w momencie zachorowania w trakcie podróży.
  • Zapas regularnie przyjmowanych leków.
  1. Przygotowanie niezbędnika pierwszej potrzeby – zestawu zawierającego produkty, dzięki którym nie będziemy musieli korzystać podczas podróży z restauracji i sklepów, nawet jeżeli podróż przedłuży się.

W jego skład wchodzą:

  • Zapas wody.
  • Kanapki i przekąski.
  • Ładowarka do telefonu i laptopa.
  • Woreczek na odpadki.
  • Książka lub gra dla umilenia czasu.
Przygotowanie listy czynności do wykonywania podczas podróży.

Lista czynności pozwoli nam zweryfikować, czy nasze zachowanie podczas podróży jest zgodne z zasadami bezpieczeństwa, ograniczającymi ryzyko zakażenia. Warto dostosować listę do przewidywanych warunków podczas podróży.

Lista może zawierać takie czynności jak:

  1. Dezynfekcja elementów najczęściej dotykanych podczas podróży, w tym: kierownicy, klamek, obręczy, stolików.
  2. Utrzymywanie bezpiecznej odległości od innych ludzi – min. 2 m.
  3. Unikanie dotykania twarzy i otaczających przedmiotów. Jeżeli wystąpi konieczność ich dotykania, należy robić to przez rękawiczki jednorazowe lub chusteczki higieniczne, a następnie umyć lub zdezynfekować ręce.
  4. Myć i/lub dezynfekować ręce nie rzadziej niż co godzinę.
  5. Jeżeli sąsiad naszej podróży ma katar lub kaszel, warto się przesiąść.
  6. Podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos.
  7. Informować obsługę o złym samopoczuciu.
  8. Przygotować alternatywną drogę powrotu w razie komplikacji.
  9. Jeżeli odbywamy podróż zagraniczną, należy przygotować zestawienie zasad obowiązujących w danym kraju w związku z COVID-19.
  10. Zestawienie niezbędnych numerów telefonów, w tym do najbliższej osoby, do najbliższego SANEPIDU, do ambasadora Polski w kraju, w którym przebywamy.

Przygotowanie do wyjazdu nie zajmuje wiele czasu, a może być cennym wsparciem podczas podróży. Dlatego zachęcamy do właściwego przygotowania się do wyjazdu, tym bardziej, jeżeli podróżujemy w obecności najbliższych.