W czasie pandemii staramy się ograniczyć zewnętrzne kontakty, w tym również przemieszczanie się. Mimo to niektórzy muszą podróżować, np. w sprawach służbowych, inni zaś decydują się na wyjazdy wakacyjne.  Nasi pacjenci zadają nam czasem pytanie: jak się przygotować do podróży, aby zminimalizować ryzyko zakażenia? Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik dla podróżujących.

Przygotowania niezbędników do podróży w czasie pandemii.
 1. Przygotowanie uniwersalnego niezbędnika medycznego, który przyda się podczas każdej podróży.

W jego skład wchodzą:

 • Środek dezynfekujący do rąk lub chusteczki nasączone płynem dezynfekującym. Dzięki nim bez względu na warunki panujące w trakcie podróży będziemy mogli zapewnić sobie komfort czystych rąk – podstawa w walce z rozprzestrzenianiem się pandemii. Warto jednak pamiętać, że właściwie umycie rąk wodą z mydłem jest zawsze lepszym rozwiązaniem, niż użycie środka do dezynfekcji.
 • Zestaw maseczek ochronnych i jednorazowych rękawiczek.
 • Środki przeciwgorączkowe.
 • Informacje medyczne na temat chorób, które mogą być użyteczne w momencie zachorowania w trakcie podróży.
 • Zapas regularnie przyjmowanych leków.
 1. Przygotowanie niezbędnika pierwszej potrzeby – zestawu zawierającego produkty, dzięki którym nie będziemy musieli korzystać podczas podróży z restauracji i sklepów, nawet jeżeli podróż przedłuży się.

W jego skład wchodzą:

 • Zapas wody.
 • Kanapki i przekąski.
 • Ładowarka do telefonu i laptopa.
 • Woreczek na odpadki.
 • Książka lub gra dla umilenia czasu.
Przygotowanie listy czynności do wykonywania podczas podróży.

Lista czynności pozwoli nam zweryfikować, czy nasze zachowanie podczas podróży jest zgodne z zasadami bezpieczeństwa, ograniczającymi ryzyko zakażenia. Warto dostosować listę do przewidywanych warunków podczas podróży.

Lista może zawierać takie czynności jak:

 1. Dezynfekcja elementów najczęściej dotykanych podczas podróży, w tym: kierownicy, klamek, obręczy, stolików.
 2. Utrzymywanie bezpiecznej odległości od innych ludzi – min. 2 m.
 3. Unikanie dotykania twarzy i otaczających przedmiotów. Jeżeli wystąpi konieczność ich dotykania, należy robić to przez rękawiczki jednorazowe lub chusteczki higieniczne, a następnie umyć lub zdezynfekować ręce.
 4. Myć i/lub dezynfekować ręce nie rzadziej niż co godzinę.
 5. Jeżeli sąsiad naszej podróży ma katar lub kaszel, warto się przesiąść.
 6. Podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos.
 7. Informować obsługę o złym samopoczuciu.
 8. Przygotować alternatywną drogę powrotu w razie komplikacji.
 9. Jeżeli odbywamy podróż zagraniczną, należy przygotować zestawienie zasad obowiązujących w danym kraju w związku z COVID-19.
 10. Zestawienie niezbędnych numerów telefonów, w tym do najbliższej osoby, do najbliższego SANEPIDU, do ambasadora Polski w kraju, w którym przebywamy.

Przygotowanie do wyjazdu nie zajmuje wiele czasu, a może być cennym wsparciem podczas podróży. Dlatego zachęcamy do właściwego przygotowania się do wyjazdu, tym bardziej, jeżeli podróżujemy w obecności najbliższych.