Urlop w 2020 roku. W tym roku część z nas nie skorzysta z urlopu i to nie z uwagi na kwestie finansowe, ale z obawy przed zagrożeniem związanym z zakażeniem COVID-19. Tymczasem galopujące tempo życia, intensywna praca, stres związany z pandemią sprawiają, że wielu z nas jest przemęczonych – to z kolei powoduje spadek efektywności oraz złe samopoczucie. Zmiana otoczenia, relaks, ulubione formy aktywności pozwalają na zdystansowanie się i odreagowanie nagromadzonego stresu oraz „naładowanie akumulatorów”. Brak urlopu może zatem odbić się na zdrowiu. Jak więc poradzić sobie w warunkach panującej na świecie pandemii – odpocząć, nie wyjeżdżając?

Przygotowaliśmy listę porad dla osób pozostających w trakcie urlopu w domu.

Urlop w domu powinien spełnić kilka zasad:

Zasada pierwsza: Zakończ otwarte sprawy przed rozpoczęciem urlopu. Pozostając w domu często mamy tendencję do realizowania zadań, których nie zakończyliśmy – w takich warunkach trudno o dobry wypoczynek! Dlatego konieczne jest, aby na czas urlopu definitywnie odłożyć bieżące sprawy, oderwać się od standardowego trybu pracy i życia.

Zasada druga: Zaplanuj swój urlop znacznie wcześniej i przygotuj się do niego nawet, jeżeli nie wyjeżdżasz. Spisz pomysły na zmianę otoczenia z dala od skupisk ludzkich. Kontakt z przyrodą sprzyja regeneracji sił. Zastanów się nad okolicą, której mieszkasz, być może są miejsca godne zwiedzenia, których do tej pory nie udało ci się odwiedzić. Wstań wcześnie rano, aby znaleźć się tam przed innymi ludźmi. Możesz też zaplanować krótkie wypady poza miasto z własnym prowiantem – w ten sposób możesz odwiedzić bardziej odległe miejsca.

Zasada trzecia: Zmień dotychczasowy plan dnia, styl ubrań, jedzenia. Daj sygnał mózgowi, że czas pracy się zakończył i nadszedł czas relaksu. Jedz więcej owoców i warzyw. Możesz samodzielnie przygotować też soki owocowo-warzywne, które zaopatrzą twój organizm w cenne składniki odżywcze.

Zasada czwarta: Zadbaj o bezpieczeństwo. Przygotuj niezbędne środki, dzięki którym poczujesz się bezpiecznie. Możesz wesprzeć się naszym artykułem „Podróże w czasie pandemii. Jak się przygotować?”.

Zasada piąta: Wysypiaj się! Zadbaj o odpowiednią jakość i długość snu. To podstawa zdrowego funkcjonowania organizmu i dobrego samopoczucia. Sen wpływa również na układ odpornościowy, a mózg podczas snu porządkuje wszystkie sprawy łagodząc objawy stresu nagromadzonego w ciągu dnia.

Zasada szósta: To twój urlop! Masz prawo odpoczywać tak, jak tego potrzebujesz. Nie zmuszaj się do „produktywnego” czy „efektywnego” spędzania urlopu – chyba, że masz na to ochotę. Najważniejsze, aby nie zajmować się w tym czasie bieżącą lub zaległą pracą.

Pamiętaj! Brak wypoczynku może być przyczyną złego samopoczucia (które może doprowadzić m.in. do wypalenia zawodowego czy depresji), powodem braku motywacji, popełniania błędów, tendencji do zajadania się słodyczami i niezdrowym jedzeniem. Przewlekłe przemęczenie może być również powodem dolegliwości fizycznych: niestrawności, bólu głowy czy nawet problemów skórnych.

Jeżeli nie możesz poradzić sobie z nagromadzonymi emocjami, warto skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże odnaleźć się w nowej, pandemicznej rzeczywistości.