Dawanie świątecznych prezentów to jeden z radośniejszych momentów w ciągu roku. Czekamy na tę chwilę z niecierpliwością.  Nie chcemy, aby wręczane prezenty były przypadkowe. Szukając podarunków dla najbliższych pragniemy, aby był spełnieniem ich marzeń.

Nie tak łatwo jednak trafić w upodobania bliskich zachowując równocześnie oryginalność i niepowtarzalność. Kupowanie prezentów daje niesamowitą radość, ale może łączyć się również z poczuciem niepokoju, stresem i obawą, czy prezenty przypadną do gustu obdarowanej osobę.

Jakie prezenty kupujemy najczęściej?

  1. Kosmetyki i perfumy. Prezenty z tej kategorii wymagają znajomości gustu i wiedzy na temat potrzeb osoby obdarowanej, dlatego niejednokrotnie stanowią wyzwanie dla kupującego. Stanowią jednak kategorię najczęściej kupowanych prezentów na święta.
  2. Ubrania i biżuteria. Jeśli znamy rozmiar obdarowywanej osoby, możemy pozwolić sobie na zakup ubrania. Wybierając biżuterię możemy postawić na ponadczasową klasykę albo uroczy drobiazg, który przypadnie bliskiemu do gustu.
  3. Słodycze. Trudno o bardziej uniwersalny prezent. Zwykle w okresie świątecznym pozwalamy sobie na więcej słodkich przekąsek. Możemy też sięgnąć po prawdziwą gorzką czekoladę czy miód, nadając słodkości bardziej zdrowy wymiar.
  4. Produkty z kategorii zdrowie. Należą do niej: suplementy diety, witaminy czy wyciągi z ziół, ale także bony na masaże, prywatne wizyty lekarskie czy też badania. Kupowane są w dbałości o zdrowie i samopoczucie naszych najbliższych.

Idealny prezent powinien być:

  • Dopasowany do osoby. Prezent powinien odpowiadać oczekiwaniom osoby obdarowanej. Kupując prezent miejmy na uwadze preferencje danej osoby, jej oczekiwania, potrzeby i marzenia.
  • Dany „od serca”, a nie z poczucia obowiązku. W momencie rozpakowywania prezentu towarzyszą nam przyjemne emocje. Prezent świadczy o relacji i stosunku osoby podarowującej do obdarowanej. Lubimy mieć świadomość, że jesteśmy ważni dla bliskich. Prezent nie musi być drogi – przemyślany drobiazg lub prezent wykonany własnoręcznie również może wzbudzić ogromną radość.
  • Ładnie opakowany. Opakowanie prezentu jest równie ważne jak jego zawartość. Pięknie zapakowany prezent nie tylko wygląda wspaniale, ale świadczy również o naszej dbałości o szczegóły i o czasie poświęconym na przygotowanie podarunków.

Niektórzy kupują prezenty już jesienią, inni buszują w poszukiwaniu podarunków w ostatnich dniach przed świętami. Kupowanie i podarowywanie prezentów stanowi jednak nie lada wyzwanie, szczególnie w bieżącym roku i warunkach zagrożenia zarażeniem wirusem COVID-19.

Jak więc poradzić sobie z zakupem prezentu?

  1. Unikaj tłumów w sklepach. Zamów prezenty w internecie z dostawą In-post lub kurierską. Istnieje również możliwość zamówienia prezentów przez Internet z odbiorem w sklepie stacjonarnym, przez co ograniczamy czas przebywania w sklepie.
  2. Możesz sprawić komuś radość nawet na odległość. Często prezenty można zamówić z dostawą do domu osoby obdarowanej, przez co przekażemy jej prezent bez wychodzenia z domu.
  3. Zadbaj o zakup lub wykonanie prezentów wcześniej niż zwykle. W tym roku wiele osób wybierze zdalną formę zakupów. Z tego powodu czas oczekiwania na przesyłkę może być wydłużony. Aby uniknąć stresu w ostatnich dniach przed świętami, zamów prezenty z kilkutygodniowym wyprzedzeniem lub wykonaj je samodzielnie.

Zakupy i wręczenie prezentu w warunkach pandemii nie musi stanowić wyzwania. Wystarczy przygotować się wcześniej i nie robić zakupów na ostatni moment, mając na uwadze czas potrzebny sklepowi internetowemu i firmie kurierskiej na dostarczenie prezentu pod wskazany adres. Dla spóźnialskich polecamy zakupy bonów podarunkowych czy karnetów na usługi. Takie prezenty dostępne są zwykle natychmiast w elektronicznej wersji. 😉

Wybór prezentów online jest całkiem spory, więc w zasadzie każdy może znaleźć coś dla bliskich. Pamiętaj! Zdrowy rozsądek jest najważniejszy, bo zdrowie masz tylko jedno!