Palenie papierosów jest niezwykle szkodliwe dla zdrowia człowieka. Niesie za sobą negatywne skutki zarówno dla palacza, jak i osoby niepalącej, mającej kontakt z dymem papierosowym, zawierającym wiele szkodliwych związków.

Jakie skutki niesie ze sobą palenie papierosów?

– Regularne palenie papierosów wpływa na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka płuc, gardła, przełyku, krtani, jamy ustnej, żołądka, pęcherza moczowego, trzustki lub szyjki macicy.

– Powstawanie zmian nowotworowych w obrębie języka i warg.

– Choroby układu krążenia. Zwiększa ryzyko miażdżycy, niedokrwienia serca, zawału mięśnia sercowego i udaru.

– Zwiększa ryzyko powikłań wśród osób chorych na cukrzycę.

– Spadek wydolności płuc oraz gorsza kondycja fizyczna.

– Uporczywy kaszel i odkrztuszanie.

– Przyspiesza procesy starzenia, negatywnie wpływa na koloryt skóry i jej kondycję, nasila choroby dermatologiczne (np. trądzik).

– Obrzęk dróg oddechowych, czego skutkiem może być chrapanie oraz skłonność do bezdechu nocnego.

– Zaostrzenie alergii oraz astmy.

– Gorszy przebieg infekcji dróg oddechowych.

– Wpływa na zmianę barwy zębów. Powstaje na nich nieestetyczny, żółty nalot.

– Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, upośledzenie receptorów smakowych.

– Palenie w wieku młodzieńczym ma wpływ na gospodarkę hormonalną (skutkuje dysfunkcją hormonów płciowych i może prowadzić m.in. do zaburzeń płodności) oraz układ nerwowy, a w tym – prowadzi do zaburzeń pamięci, snu, drażliwości, a nawet depresji.

– Uzależnienie od nikotyny może mieć też wpływ na większą skłonność do innych uzależnień, takich jak narkotyki czy alkohol.

– Palenie w ciąży – nawet mała dawka nikotyny zaburza prawidłowy rozwój dziecka i może być przyczyną niedotlenienia płodu i wzrostu prawdopodobieństwa komplikacji w trakcie porodu (a również poronienia, krwawienia czy przedwczesnego porodu).

Skutki uboczne palenia można powstrzymać. Wystarczy, że przestaniesz palić! Część negatywnych efektów jest całkowicie odwracalna. Każdy dzień bez papierosa zmniejsza ryzyko zapadalności na poważne choroby.

Jeżeli jakiekolwiek objawy budzą twoje wątpliwości, udaj się do lekarza specjalisty. Pamiętaj – badania ratują życie! Jeśli trudno Ci rzucić palenie, ale chcesz to zrobić, możesz skorzystać również z pomocy psychologicznej.