Pierwsza wizyta Pacjentki/Pacjenta u lekarza onkologa bywa wydarzeniem pełnym emocji. Poprzedzona jest zazwyczaj niekorzystnym wynikiem badania, przez co Pacjentka/Pacjent udaje się do lekarza onkologa pełen obaw. W wyniku często zdarza się, że pacjent przypomina sobie o ważnych szczegółach związanych ze swoim stanem zdrowia dopiero po opuszczeniu gabinetu lekarza.

Dlatego do pierwszej wizyty warto przygotować się wcześniej.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u lekarza onkologa?

  1. Przygotuj informacje na temat swojej choroby oraz innych współtowarzyszących chorób, występowania chorób nowotworowych w rodzinie. Zbierz wyniki badań, wypisy ze szpitala, listę przyjmowanych leków i inne istotne informacje.
  2. Zastanów się co wiesz na temat choroby. Jeżeli korzystasz z informacji w Internecie, pamiętaj, że nie muszą odnosić się do twojego przypadku.
  3. Spisz listę pytań, które chcesz zadać lekarzowi specjaliście. W ten sposób nie pominiesz najbardziej nurtujących cię spraw i uzyskasz odpowiedzi dopasowane do charakteru twojej choroby. Lista może zawierać również pytania na temat zaplanowanego procesu leczenia, jego czasu trwania, skutków ubocznych, procesów rekonwalescencji czy zastosowania innych terapii.
  4. Jeżeli czegoś nie rozumiesz, nie bój się zapytać. Masz prawo zostać poinformowana/ny w sposób zrozumiały dla ciebie.
  5. Komfortowym dla Pacjentki/Pacjenta rozwiązaniem jest, aby w trakcie wizyty towarzyszyła bliska osoba. Z jednej strony jest wsparciem dla Pacjentki/Pacjenta, z drugiej zapamiętuje informacje przekazane przez lekarza.
  6. Na wizytę lekarską możesz zabrać notatnik, który posłuży do zapisywania ważnych informacji, które mogą nie być zapamiętane.
  7. Jeżeli odczuwasz wysoki poziom stresu związany z wizytą, poinformuj o tym lekarza. Możesz umówić się również na wizytę u psychologa specjalizującego się w pomocy osobom chorym onkologicznie. Zdrowie psychicznie jest równie ważne co fizyczne.

Pamiętaj, że dobre przygotowanie do wizyty lekarskiej jest podstawą do rozpoczęcia skutecznego procesu leczenia.

Diagnoza choroby nowotworowej nie jest wyrokiem. Im szybciej udasz się do lekarza, tym lepsze będą rokowania i szansa na całkowite wyleczenie.

Wczesna diagnoza choroby nowotworowej ma kluczowe znaczenie w procesie leczenia. Każdy przypadek jest inny i traktowany jest przez lekarza w sposób indywidualny.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, zwróć się do lekarza! Nie zwlekaj!