Pogoda jest jednym z istotnych czynników wpływających na samopoczucie człowieka. Wpływ pogody na nastrój był przedmiotem obserwacji już w czasach starożytnych. Hipokrates w swoim dziele omawiał przykłady oddziaływania wiatrów na duszności u dzieci.
Wyniki badań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że aż 50-70% osób odczuwa objawy związane ze zmianami czynników atmosferycznych.
Elementy meteorologiczne o największym znaczeniu dla samopoczucia człowieka:
- temperatura powietrza
- opady atmosferyczne
- ciśnienie atmosferyczne
- wiatr
- zachmurzenie
Najczęstsze objawy towarzyszące czynnikom to: bóle głowy, senność, osłabienie, bóle mięśni i stawów, wahania nastroju, rozdrażnienie, bezsenność, trudności z koncentracją czy zmęczenie.
Czynnikiem najczęściej wymienianym jako najsilniej działającym na organizm ludzki jest ciśnienie atmosferyczne. Nagłe zmiany ciśnienia są nie tylko nieprzyjemne, ale również mogą wpływać na zdrowie osób cierpiących na choroby układu krążenia lub oddechowego.
Szczególną uwagę należy również zwrócić na temperaturę powietrza. Przebywanie w środowisku wysokich lub niskich temperatur jest wyzwaniem dla naszego serca. Znacznie wzrasta ryzyko zawału czy udaru, szczególnie dla osób starszych, leczących się na choroby układu krążenia.
Jak radzić sobie z negatywnymi czynnikami meteorologicznymi?
- Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce lub mróz szczególnie w godzinach najwyższych/najniższych temperatur.
- Aktywność fizyczna i świeże powietrze pozytywnie wpływają na nastrój oraz zdrowie człowieka.
- Zdrowa dieta to podstawa zdrowego organizmu. W okresie letnim należy szczególnie zadbać o produkty bogate w żelazo, magnez i witaminę B.
- Należy zadbać o zdrowy sen. Wcześniej kłaść się spać i wypoczywać w ciągu dnia.
- Unikać sytuacji stresowych. Stres niekorzystnie wpływa na stan organizmu człowieka, przez co wzmaga objawy negatywnych czynników atmosferycznych.
Obserwuj zmiany zachodzące w organizmie i reaguj, gdy zauważysz coś niepokojącego. Nie zwlekaj, umów się na wizytę u lekarza prowadzącego. Wszak zdrowie jest najważniejsze!