Jak dbać o zdrowie, aby żyć długo i z dala od wszelkich chorób?

To pytanie towarzyszy nam od wieków.

Jak zostało udowodnione, duży wpływ na zdrowie mają mi.in. geny, otaczające środowisko czy też konkretne nawyki i przyzwyczajenia. Na geny nie mamy wpływu, natomiast ogromny wpływ mamy na to, jak żyjemy. Nawyki i przyzwyczajenia możemy zmienić, jeżeli mają negatywny wpływ na nasze życie.

Zadbaj więc o profilaktykę zdrowotną, bo lepiej przeciwdziałać niż leczyć.

Wprowadź w życie zasady zdrowego stylu życia!

  1. Odżywianie.

Wartościowa, dobrze zbilansowana dieta to podstawa zdrowego stylu życia. Świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste chronią przed poważnymi chorobami: nowotworowymi, układu krążenia czy cukrzycą. Różnorodne posiłki zapewnią organizmowi niezbędne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

  1. Aktywność fizyczna.

Trudno zachować zasady zdrowego życia bez aktywności fizycznej. Nie musi to być sport uprawiany wyczynowo, ale po prostu zdrowy ruch. Dla jednych będzie to jazda rowerem czy bieg, a dla innych spacer. Każda aktywność jest ważna, więc wybieraj to, co lubisz i chcesz robić.

  1. Odpowiednia ilość snu.

Zdrowy sen zapewnia odpowiednią regenerację organizmu. Aby efektywnie się wyspać należy przeznaczyć na sen minimum 7 godzin w przypadku osoby dorosłej. Zadbajmy również o jakość snu: nie najadajmy się przed snem ani nie spożywajmy alkoholu. W ten sposób wstaniemy rześcy i wyspani.

  1. Odpoczynek czynny i bierny.

Po całym dniu pracy organizm człowieka wymaga odpoczynku. Wyróżniamy dwa rodzaje wypoczynku: bierny (np. czytanie książki, drzemka) i czynny (wymagający aktywności fizycznej np. chodzenie, gotowanie). Pamiętaj, że odpoczynek nie jest przywilejem albo czymś, na co musisz zasłużyć – jest koniecznością i warto wpisać go w swój kalendarz!

  1. Higiena

Zadbanie o czystość ciała i odzieży, mycie rąk, mycie owoców i warzyw wspiera w walce z chorobami zakaźnymi i pasożytniczymi.

  1. Rezygnacja z używek.

Nie ma wątpliwości, że używki bezsprzecznie mają niekorzystny wpływ na cały organizm, zarówno na kondycję fizyczną jak i psychiczną.

  1. Dbałość o zdrowie psychiczne

Przedłużający się, nasilony stres wpływa również na nasze zdrowie fizyczne. Dbaj o higienę psychiczną i codzienne radzenie sobie ze stresem, a jeśli czujesz, że Twoje strategie nie są wystarczając e – skorzystaj z profesjonalnej pomocy.

  1. Regularne badania.

Nie zapominajmy o profilaktyce. Dzięki systematycznym badaniom zapobiegamy rozwojowi poważnych chorób. Wykrywalność chorób we wczesnym stadium daje lepsze rokowania!

Badania ratują życie!

Zadbaj o siebie i swoich bliskich!

Centrum Medyczne Na Rudzkiej > badania