KWARANTANNA

O CO CHODZI? : PO CO PISAĆ, SKORO MYŚLĘ

Sytuacja związana z COVID-19 trwa już długo – dużo dłużej, niż wielu z nas zakładało. Kolejne obostrzenia, konieczność ciągłego ograniczania kontaktów społecznych i codziennej aktywności dla większości z nas stała się z czasem (jeśli nie była od początku) uciążliwa, przykra i męcząca. Wiele osób przeżywa silny lęk, w napięciu czekając na moment szczytu zachorowań i dalszy rozwój wypadków. W końcu wrócimy do normy, ale będzie to zapewne inna norma od tej, którą znamy. Przekonania i trudne emocje, które ujawniają się przy okazji obecnej sytuacji, nie wzięły się znikąd i nie znikną ot tak. Warto przyjrzeć im się już teraz, pomóc sobie przetrwać ten czas, a w razie potrzeby sięgnąć po profesjonalną pomoc – już teraz lub po powrocie do zwyczajnego funkcjonowania. Przemyślenia są ważne, ale ich zanotowanie również – dzięki temu będziemy mogli do nich wracać, czerpać z nich i wykorzystać w przyszłej pracy nad sobą.

Damy radę!

Marta

___________

NARYSUJ SIEBIE W CHWILI OBECNEJ, TAM, GDZIE JESTEŚ I JAK SIĘ TERAZ CZUJESZ

LĘK: KIEDY WYMYKA SIĘ SPOD KONTROLI

Każdy się czegoś boi. Zazwyczaj lęk jest umiarkowany, często mija z czasem. Bywają jednak sytuacje i sprawy, które uruchamiają nasze głębokie lęki, związane z ważnymi dla nas sprawami. Umiarkowany poziom lęku może mobilizować do działania, ale silny lęk paraliżuje i przeszkadza w funkcjonowaniu. Jeśli czujesz, że jest go za dużo, nie wahaj się szukać pomocy.

CZEGO NAJBARDZIEJ SIĘ BOJĘ W ZWIĄZKU Z COVID-19?

DLACZEGO WŁAŚNIE TEGO SIĘ BOJĘ? (NP. BO JEST DLA MNIE WAŻNE…)

NA JAKĄ MOJĄ DOBRĄ CECHĘ WSKAZUJE TEN LĘK?

CO MNIE USPOKAJA?

 

ZMĘCZENIE: KIEDY RADZISZ SOBIE JUŻ DŁUGO

Każdy radzi sobie najlepiej, jak może. Nawet, jeśli czujesz, że masz już wszystkiego dość, najprawdopodobniej nadal robisz wiele różnych rzeczy. Masz prawo być zmęczona/y. Masz prawo myśleć, że masz już dosyć wszystkiego. I równocześnie możesz dalej dawać radę – choćby tylko dzisiaj.

CO JEST DLA MNIE OBECNIE NAJTRUDNIEJSZE?

DLACZEGO WŁAŚNIE TO? (NP. BO WAŻNE JEST… BRAKUJE MI…)

CO MOGĘ NA TO PORADZIĆ?

 

LUDZIE: BYCIE BLISKO NA ODLEGŁOŚĆ

Czasem dopiero wtedy, kiedy nie możemy się z kimś spotkać, uświadamiamy sobie, jak wiele znaczy dla nas obecność i towarzystwo innych osób. Bywają też osoby, które nawet w najtrudniejszych czasach potrafią koić nas swoimi słowami, dawać nam nadzieję i pocieszenie. Rzadko wyrażamy wdzięczność wobec tych, których lubimy i kochamy – może właśnie teraz jest na to dobry moment?

KOGO NAJBARDZIEJ CI BRAKUJE?

DLACZEGO TEN KTOŚ JEST DLA CIEBIE WAŻNY?

CO W NIM NAJBARDZIEJ CENISZ?

KTO OBECNIE DZIAŁA NA CIEBIE NAJBARDZIEJ WYCISZAJĄCO, USPOKAJAJĄCO?

W JAKI SPOSÓB MÓGŁBYŚ TO WYMIENIONYM OSOBOM POWIEDZIEĆ, NAPISAĆ, WYRAZIĆ?

 

ZŁOŚĆ: IRYTACJA, FRUSTRACJA, WŚCIEKŁOŚĆ

Trudno nam się do tego przyznać, ale lubimy odczuwać złość – dodaje nam energii, zwiększa pewność siebie i poczucie słuszności. To, co w złości trudne, to działania, które pod jej wpływem podejmujemy – często nieprzemyślane, czasem mające poważne skutki, zwłaszcza w przypadku ważnych dla nas relacji. Przyjrzyj się swojej złości. Nie tłum jej, ale wybierz sposób, w jaki chcesz sobie z nią poradzić.

W JAKICH SYTUACJACH OBECNIE CZUJESZ ZŁOŚĆ?

KIEDY NAJTRUDNIEJ CI JĄ OPANOWAĆ?

JAK MOŻESZ JĄ ROZŁADOWAĆ W CODZIENNYM ŻYCIU?

 

SMUTEK: MAŁE I DUŻE PRZYKROŚCI

O ile złość dodaje nam energii, smutek raczej jej pozbawia. Sprawia, że dni stają się szare, trudno zmobilizować się do jakiegokolwiek działania… Pozwól sobie na smutek. Bądź wobec siebie łagodna/y. Przyjrzyj się swojemu smutkowi i pomyśl o tym, że nie będzie trwał wiecznie. Zawsze też możesz zrobić coś, co poprawi ci nastrój!

CO CIĘ OBECNIE NAJBARDZIEJ ZASMUCA?

CO FAJNEGO OMINĘŁO CIĘ PRZEZ OGRANICZENIA ZWIĄZANE Z COVID-19?

CZY JEST JAKIŚ SPOSÓB, ŻEBY SOBIE TO WYNAGRODZIĆ/ZREKOMPENSOWAĆ?

 

POCZUCIE WINY: KIEDY COŚ KŁUJE W ŚRODKU

Kiedy przekraczamy ważne dla nas granice lub wartości, odczuwamy zdrowe poczucie winy. Czasem jednak obwiniamy się za rzeczy, za które nie ponosimy winy lub zbyt długo karzemy siebie, zamiast wziąć odpowiedzialność i naprawić to, co się da. W czasie kwarantanny możesz na przykład czuć się winna/y pod wpływem myślenia, że jesteś za mało produktywna/y, nie rozwijasz się, masz dość bycia w domu z rodziną… Poczucie winy jest nieprzyjemne – upewnij się, czy jest uzasadnione.

CZY JEST JAKIŚ ASPEKT OBECNEJ SYTUACJI, KTÓRY SPRAWIA, ŻE MASZ POCZUCIE WINY?

CZY ROBISZ COŚ OBIEKTYWNIE ZŁEGO, ROBISZ KOMUŚ KRZYWDĘ, DZIAŁASZ Z PREMEDYTACJĄ?

CO POWIEDZIAŁBYŚ BLISKIEJ OSOBIE, GDYBY PRZEŻYWAŁA PODOBNE ROZTERKI?

W JAKI INNY SPOSÓB MOŻESZ POMYŚLEĆ O TYM, CO TERAZ PRZEŻYWASZ? (NP. TO TRUDNE BYĆ CIĄGLE Z RODZINĄ – ROBIĘ, CO MOGĘ, ŻEBY BYŁO WYSTARCZAJĄCO DOBRZE)

 

CZAS: DZIEŃ PIERWSZY, ÓSMY, CZTERDZIESTY TRZECI…

Wielu z nas ma teraz o wiele więcej wolnego czasu do zagospodarowania. Jeśli w tym czasie leżysz na kanapie albo śpisz, to jest okej. Jeśli uczysz się haftować albo majsterkujesz, to też okej. Cokolwiek robimy, wynika z jakiejś potrzeby i najprawdopodobniej pozwala nam ją zaspokoić. Przyjrzyj się więc temu, co robisz! Możesz spędzać czas tak jak dotychczas albo wprowadzić zmiany 🙂

CO TERAZ GŁÓWNIE ROBIĘ, JAK SPĘDZAM CZAS?

JAKĄ SWOJĄ POTRZEBĘ W TEN SPOSÓB ZASPOKAJAM?

JAK SIĘ Z TYM CZUJĘ, CO O SOBIE MYŚLĘ?

CO JESZCZE CHCIAŁBYM ROBIĆ?

 

NIEPEWNOŚĆ: ZA DUŻO I ZA MAŁO JEDNOCZEŚNIE

Z każdej strony docierają do nas informacje, niejednokrotnie sprzeczne. Choć większość z nas chce zrobić, co się da, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa, często mamy wątpliwości dotyczące zasadności nakazów i obostrzeń. Nie do końca wiemy, co robić i jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość. Lekarstwem na niepewność jest odnalezienie punktów zaczepienia i budowanie poczucia bezpieczeństwa w oparciu o to, czemu ufamy.

CZY SĄ ASPEKTY OBECNEJ SYTUACJI, KTÓRE SPRAWIAJĄ, ŻE CZUJESZ SIĘ NIEPEWNIE?

CZY BYŁA W TWOIM ŻYCIU JAKAŚ SYTUACJA, W KTÓREJ CZUŁEŚ/AŚ SIĘ PODOBNIE? CO WTEDY ZROBIŁEŚ/AŚ?

KOMU UFASZ, KTO JEST DLA CIEBIE AUTORYTETEM I Z JAKIEGO POWODU?

KTÓRYCH ZASAD CHCESZ SIĘ TRZYMAĆ, BO UWAŻASZ JE ZA SŁUSZNE?

W JAKI SPOSÓB MOŻESZ POMÓC SOBIE POCZUĆ SIĘ BEZPIECZNIEJ?

 

KOJĄCE SŁOWA…

…I INNE DOBRE KAWAŁKI CODZIENNOŚCI

Co dzień docierają do nas niepokojące wiadomości, dzieje się sporo złych rzeczy, dyskusje stają się męczące… To miejsce na cytaty, newsy, smsy, zdjęcia i wszystko inne, co daje ci trochę spokoju, nadziei, budzi radość. Może ktoś powiedział coś, co cię zainspirowało? Może wydarzyło się coś, co wywołało twój uśmiech? Zanotuj, narysuj, wklej zdjęcie, wycinek z gazety, zapisz wspomnienie…

Pakiet antykryzysowy dostępny jest również w wygodnym pliku pdf, który możesz sobie pobrać i wydrukować.

Zapraszamy również na spotkanie z naszym psychologiem.

 

Autor: Marta Banout – psycholog