Wybór lekarza/lekarki specjalisty stanowi nie lada wyzwanie. Jakimi kryteriami posługiwać się podczas wyboru? Gdzie szukać rzetelnych informacji o lekarzu/lekarce?
Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Siła internetu. Najczęściej poszukiwanie lekarza/lekarki specjalisty rozpoczynamy od wpisania do przeglądarki internetowej interesującego nas hasła.
Czy wierzyć w rankingi lekarzy?
Rankingi na temat najlepszych lekarzy i lekarek pojawiają się w czołówkach przeglądarek. Znajdują się tam potencjalne oceny pacjentów związane ze specjalistami, z którymi mieli kontakt. Aby ocenić, czy opinie są prawdziwe, czy raczej budowane przez PR-owców albo nieuczciwą konkurencję, należy się zastanowić: kto może je wystawić? Mając świadomość, że może to być w zasadzie każdy, warto mieć do nich odpowiedni dystans i w komentarzach wyszukiwać elementy, które rzeczywiście są istotne.
Jakość opinii jest różna. Można odnaleźć opinie dotyczące kompetencji lekarza/lekarki, ale i ich nastroju czy wyglądu. Czasem opinie są bardzo śmieszne. Wśród mało użytecznych danych warto odnajdywać konkrety dotyczące pracy i kompetencji z pominięciem wpisów emocjonalnych oraz sztucznych. Analizujmy przeczytaną treść i porównujmy ją w różnych źródłach.
Gdzie szukać rzetelnych opinii o lekarzach?
Poczta pantoflowa. Wiarygodne źródła mogą znajdować się bliżej niż myślisz. Opinie znajomych, rodziny potrafią być naprawdę pomocne.
Inni lekarze. Szukając dobrego specjalisty możesz zadać pytanie swojemu lekarzowi pierwszego kontaktu albo specjaliście, którego znasz. W ten sposób zyskujesz szansę na otrzymanie gotowego polecenia.
Własne oczy. Będąc w kontakcie z lekarzem/lekarką zwróć uwagę na to, jak się czujesz: czy masz zaufanie do tej osoby? Czy czujesz się wysłuchany/a, szanowany/a, traktowany/a z uwagą? Czasem własne odczucia mogą być również ważnymi wskazówkami.
Jakich informacji na temat lekarza specjalisty najczęściej szukają pacjenci?
-
- Kompetencje.
- Doświadczenie zawodowe.
- Umiejętność komunikacji.
- Wygląd i wyposażenie gabinetu.
- Atmosfera.
- Czas poświęcony pacjentowi.
- Łatwość nawiązania kontaktu.
Pierwsza wizyta u lekarza.
Pierwsza wizyta u lekarza/lekarki nie oznacza, iż musisz zostać ich pacjentem. Zazwyczaj wizyta ta jest trochę dłuższa i rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu. Dla wielu osób plusem jest, gdy lekarze oprócz działalności prywatnej pracują w placówkach publicznych – w ten sposób czasem łatwiej im kierować na badania lub do szpitala, choć oczywiście nie jest to warunek konieczny. Jeżeli nie jesteś zadowolony/a z konsultacji, zawsze możesz udać się do innego lekarza/lekarki. Warto mieć porównanie.
Życzymy powodzenia w wyborach i trafnych decyzji!