Zima to czas, który zazwyczaj nie sprzyja aktywności fizycznej. Ze względu na trwającą pandemię tegoroczna zima to również czas ograniczeń możliwości uprawiania sportów „pod dachem”.
W momencie, gdy dni stają się dłuższe i docierają do nas pierwsze wiosenne promienie słoneczne, często nabieramy ochoty do zadbania o swoje zdrowie.
Od czego zacząć?
- Przede wszystkim pomyśl o zmianie nawyków żywieniowych. Na pewno warto zacząć od ograniczenia posiłków bogatych w tłuszcze i węglowodany na rzecz warzyw i owoców. Warto jednak pamiętać, że nie chodzi o całkowitą eliminację niektórych składników, a o ich zbilansowanie – warto skorzystać z porady dietetyków.
- Więcej ruchu. Coraz cieplejsze dni zachęcają do pierwszych, wiosennych spacerów, dzięki którym nie tylko trochę się poruszamy, ale również złapiemy cenne dla organizmu promienie słoneczne. Wyposażają one organizm w niezbędną do życia witaminę D, będącą jedną z czynników chroniących nas przed poważnymi chorobami.
- Warto również zadbać o samopoczucie psychiczne – izolacja związana z pandemią, brak jasnej granicy między pracą a domem sprzyjają przemęczeniu i obniżeniu nastroju. Zastanów się, co sprawia ci przyjemność i pomaga odpocząć, zadbaj o kontakt z ważnymi dla siebie osobami, a jeśli tego potrzebujesz, skorzystaj z pomocy psychologicznej.
Wiosna to niestety również czas infekcji. Jak ograniczyć ryzyko zachorowania?
- Gwałtowne zmiany temperatur mogą powodować przegrzanie lub też wyziębienie organizmu. Dlatego warto ubierać się odpowiednio do pogody ze świadomością, iż może ona ulec zmianie. Przygotuj się zatem na słońce, deszcz, śnieg i mróz na zmianę – ubieraj się „na cebulkę”.
- Zaopatrz się w witaminy i zażywaj je regularnie. W uzupełnieniu niedoborów na pewno pomoże również zdrowa dieta. Nie zapominaj o witaminie C, która odgrywa znaczącą rolę w działaniu systemu odpornościowego.
- Regularnie wychodź na powietrze. Przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach sprzyja infekcjom, warto zatem codziennie wychodzić na spacery. Możesz zacząć choćby od 15 minut i stopniowo zwiększać czas przebywania na dworze.
Wiosna a alergicy.
Zaczął się czas męczarni dla osób z alergiami. Już na przełomie lutego i marca zaczynają pylić wczesnokwitnące drzewa takie jak: leszczyny, olcha, cis, wierzba czy topola. Kaszel, katar, ból głowy i pieczenie oczu to objawy choroby. Polecamy udanie się do specjalisty alergologa celem ustalenia odpowiedniego planu leczenia.
Przesilenie wiosenne.
Często w tym czasie czujemy tzw. przesilenie wiosenne. Co to znaczy?
Zmęczenie wiosenne to poczucie braku sił, apatia, zmęczenie, senność czy też brak koncentracji. Towarzyszyć temu może również kołatanie serca, rozdrażnienie czy też ból głowy i mięśni. Jeśli odczuwasz podobne objawy, zwróć szczególną uwagę na to, aby o siebie zadbać – wymienione wyżej pomysły sprawdzą się również w tym przypadku.
Wiosenne porządki.
Kiedy temperatura osiąga już odpowiednie wysokości zaczynamy myśleć o porządkach. Wiosenne słońce dodaje nam energii i chęci do działania. Mycie okien, mebli, ścieranie kurzu, porządki w ogródku to wyzwanie – często również znaczny wysiłek fizyczny. Zaplanuj wiosenne porządki tak, aby się nie przeciążyć, ale stopniowo – krok po kroku – oczyścić otoczenie po zimie. Jeśli chcesz i lubisz, dodaj kilka wiosennych akcentów: kwiaty, zdobienia w żywych, wiosennych kolorach.
Pomyśl również o badaniach okresowych. Przecież lepiej zapobiegać, niż leczyć. Profilaktyka to podstawa!