Chandra – co to jest?

Chandra to po prostu spadek samopoczucia. Jesienią i zimą u przyczyn chandry upatruje się m.in. brak dostępu do światła słonecznego, co wpływa na zakłócenie naturalnego rytmu dnia. Organizm wzmaga produkcję melatoniny, wywołującej poczucie zmęczenia i spadku sił witalnych.

Jakie są oznaki chandry?

  • pogarszające się samopoczucie
  • niechęć do działania
  • spadek motywacji
  • smutek
  • senność
  • problemy z porannym rozbudzeniem
  • ból głowy
  • problemy z koncentracją
  • apatia
Jak długo może utrzymywać się chandra?

Chandra może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Jeżeli objawy pogłębiają się lub uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, udaj się do lekarza lub psychologa.

Chandra czy depresja?

Choć część objawów może być podobna, „zwykła” chandra ma najczęściej mniejsze nasilenie, a nastrój ulega znacznej poprawie, kiedy angażujemy się w aktywności mogące go poprawić. Jeśli natomiast pojawia się np. poczucie winy, obniżona samoocena czy myśli rezygnacyjne lub samobójcze, prawdopodobnie mamy do czynienia z objawami depresji – wymagają one leczenia psychoterapeutycznego i/lub farmakologicznego!

Jak sobie radzić z chandrą?

Smutek czy zły humor same w sobie nie są powodem do działania, to naturalne i zdrowe emocje. Jeśli jednak obniżenie nastroju trwa, warto zareagować – im szybciej zaczniesz działać, tym łatwiej poprawić sobie samopoczucie.

W radzeniu sobie z chandrą zwykle pomaga zadbanie o siebie i zdrowy tryb życia.

DIETA. Brak promieni słonecznych, niskie temperatury, dieta uboga w witaminy i minerały nie sprzyjają utrzymaniu dobrego samopoczucia. Rozwiązaniem oczywiście może być odpowiednia suplementacja, ale na pewno najlepiej jest sięgnąć po warzywa i owoce. Ciepłe napoje, rozgrzewające zupy, to doskonała recepta na poprawę nastroju. Dziurawiec słynie ze swoich właściwości przeciwdepresyjnych i łagodzących stany lękowe. Polecamy spożycie pistacji, orzechów arachidowych czy ziaren słonecznika. Produkty te zawierają tiaminę (witaminę B1), odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Warto też zbadać poziom wit. D i w razie potrzeby w porozumieniu z lekarzem wdrożyć suplementację.

AKTYWNOŚĆ. Dobroczynny wpływ sportu na zdrowie człowieka został potwierdzony w wielu dziedzinach. Aktywność fizyczna wpływa na wydzielanie endorfiny, czyli tzw. hormonu szczęścia. Wskutek ruchu następuje poprawa nastroju, redukcja napięć mięśniowych i ograniczenie dolegliwości bólowych. Kluczową sprawą jest systematyczność ćwiczeń, a nie ich intensywność. Aktywnością, poza intensywnymi ćwiczeniami, może być np. spacer, wyjście na kręgle czy basen.  Z cała pewnością sport przyczynia się do zmniejszenia efektów chandry takich jak stres czy utrata dobrego nastroju. Należy jednak pamiętać, że nie leczy depresji.

ODPOCZYNEK. Kiedy organizm daje sygnały zmęczenia, nie warto z tym walczyć. Warto zwolnić tempo i zadbać o dobry odpoczynek. Do przyczyn powstania chandry zalicza się również zbyt intensywną eksploatację organizmu. Jeżeli więc czujesz zmęczenie, wyczerpanie, przeznacz czas na odpoczynek. Rozważ również, czy na co dzień dbasz o czas na regenerację – nie warto czekać do momentu, aż już czujesz się wyczerpany. Warto się zastanowić w jaki sposób umilić sobie czas: czytając książkę, wypijając kubek gorącej herbaty, korzystając z kąpieli z olejkami aromaterapeutycznymi. Rozwiązań jest wiele. Troska o swoje potrzeby jest ważna.

RELACJE. Wielu z nas dla utrzymania dobrego samopoczucia potrzebuje wsparcia i obecności życzliwych osób. Zadbaj o swoje relacje, odezwij się do przyjaciół czy znajomych, zaplanuj lub zorganizuj spotkanie/wyjście. Czasem nawet rozmowa telefoniczna poprawia humor, a wspólny śmiech podnosi naszą odporność!

Jeżeli stan związany z chandrą nie poprawia się, a wszelkie podjęte kroki nie pozwalają na poradzenie sobie z pogarszającym się nastrojem – NIE ZWLEKAJ! Udaj się do specjalisty! Porada psychologa może być pomocna w zmaganiach z chandrą, a w przypadku objawów depresyjnych jest konieczna!