Informacje dochodzące z mediów na temat zagrożenia zarażeniem koronawirusem mogą generować skrajne emocje. Nowa, nieznana sytuacja sprawia, że wielu z nas nie wie co myśleć i jak się zachować w obawie o swoje zdrowie i życie. Oficjalne komunikaty sugerują pozostawanie w domu i ograniczenie wyjść i spotkań do niezbędnego minimum  –  jest to rozsądne podejście, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Niemniej jednak pod wpływem lęku możemy zachowywać się również w sposób skrajny: bagatelizować i wyśmiewać zagrożenie lub przeciwnie, wpadać w panikę i zaprzestawać jakiegokolwiek działania. Co więc robić, jak wytrzymać czas kwarantanny?  Aby jak najlepiej poradzić sobie z lękiem, stresem i zamartwianiem się, zachęcamy do stosowania się do poniższej listy!

  • Masz prawo się bać. Lęk jest naturalny, warto jednak zadbać o to, żeby był również racjonalny. Czerp wiedzę ze sprawdzonych, oficjalnych źródeł; nie powtarzaj zasłyszanych plotek.
  • Wszystko jest możliwe – skup się na tym, co prawdopodobne. Oznacza to, że nie ma sensu zamartwiać się każdym możliwym czarnym scenariuszem – lepiej skupić się na tworzeniu planu radzenia sobie w sytuacjach, które są najbardziej prawdopodobne.
  • Bądź odpowiedzialny: stosuj się do zaleceń, dbaj o higienę, zrezygnuj z wyjazdów i spotkań towarzyskich, jeśli możesz, pracuj zdalnie.
  • Pozostawanie w domu może być trudne, zwłaszcza dla osób energicznych i aktywnych – zaplanuj ten czas! Zrób listę zajęć, które lubisz. Może to czytanie, na które zwykle brak ci czasu? Może niedokończone robótki albo modele? Może od dawna chciałeś nauczyć się języka obcego albo ułożyć puzzle schowane na dnie szafy? A może to czas na odnajdywanie i wypróbowanie nowych przepisów?
  • Dawkuj sobie informacje. Wcale nie musisz być na bieżąco – czytanie Facebooka co 15 minut, całodniowe oglądanie wiadomości nie służy niczemu innemu, niż ciągłemu nakręcaniu lęku. Ogranicz aktywność w social media lub wybieraj tylko te źródła, które oferują pozytywne, sensowne treści.
  • Dla wielu osób najtrudniejsze jest rozstanie z bliskimi i przyjaciółmi. Skorzystaj z możliwości, jakie daje Internet! Umawiaj się na video rozmowy, a nawet „wspólne kolacje” przy wykorzystaniu połączeń internetowych.
  • Zadbaj o aktywność fizyczną – pomoże ci obniżyć napięcie, radzić sobie ze stresem i wspomóc układ odpornościowy. Jeśli możesz, wyjdź do lasu czy na spacer wiejską drogą (utrzymując odpowiednią odległość od innych spacerowiczów). Jeśli nie masz w pobliżu odosobnionych miejscu umożliwiających bezpieczny spacer, znajdź na YouTube ćwiczenia – jogę, treningi kardio, zumbę czy cokolwiek, co lubisz – i ćwicz w domu!
  • Pomocne może być również stworzenie planu dnia i trzymanie się go. Rozpisz na kartce aktywności, które chciałbyś realizować, dopasuj je do twoich godzin wstawania i kładzenia się spać – i w miarę możliwości trzymaj się planu. Oczywiście nie musi być sztywny – ma pomóc ci zorganizować dzień, a nie wprowadzać jeszcze większe napięcie.
  • Sięgaj po wsparcie. Rozmawiaj. Proś o pomoc. Nie bój się mówić bliskim, że ci trudno, podziel się obawami, poproś młodszych sąsiadów o przyniesienie zakupów.
  • Wprowadź do swojego planu dnia momenty wyłącznie na relaks. Możesz w tym czasie skorzystać z ćwiczeń oddechowych lub wyobrażeniowych, poszukać w Internecie nagrań i instrukcji ćwiczeń relaksacyjnych – wybierz swoje ulubione!

Dla większości osób stosowanie się do powyższych rad powinno być wystarczające. Jeśli natomiast czujesz, że mimo stosowania się do nich twój lęk pozostaje na bardzo wysokim poziomie, wymyka się spod kontroli lub towarzyszą mu silne objawy somatyczne lub ataki paniki – zadzwoń i poproś wsparcie psychologiczne.