Hipertermia
Zapraszamy do Centrum Medycznego Na Rudzkiej w Rybniku!
Hipertermia
HIPERTERMIA – NOWOCZESNA METODA LECZENIA RAKA.
Hipertermia to metoda wspomagająca leczenie nowotworów polegająca na doprowadzeniu do podwyższonej temperatury ciała (od 38 do maksymalnie 42 stopni Celsjusza), czego wynikiem jest uszkodzenie komórki nowotworowej poprzez zniszczenie struktur białkowych, co doprowadza m.in. do zmniejszenia masy guza. Wysoka temperatura działa również aktywująco na układ immunologiczny, stymulując reakcje odpornościowe organizmu.
Hipertermia jest uznawana jako jedna z czterech broni do walki z nowotworem złośliwym, po chirurgii, radio- i chemioterapii i jest stosowana na całym świecie.
Hipertermia posiada szereg zalet:
- potwierdzony badaniami naukowymi wpływ hipertermii na poprawę wskaźników przeżycia chorych,
- obniża ryzyko przerzutów,
- działa na różne typy nowotworów, na każdym poziomie zaawansowania choroby,
- zwiększa skuteczność chemioterapii, radioterapii i immunoterapii, redukuje ich skutki uboczne,
- zabiegi hipertermii są nieinwazyjne, nietoksyczne, dobrze tolerowane,
- poprawia jakość życia chorego, uśmierza dolegliwości bólowe,
- nie wymagają pobytu w szpitalu.
Rodzaje hipertermii:
- Hipertermia regionalna (miejscowa) kieruje strumień ciepła tylko i wyłącznie na miejsce objęte zmianą chorobową, co powoduje, że działa dokładnie tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Hipertermia regionalna może być powierzchniowa służąca leczeniu płytko umiejscowionych nacieków oraz głęboka, lecząca głębiej położone zmiany nowotworowe.
- Hipertermia całego ciała. Zabieg ten polega na podgrzewaniu całego ciała pacjenta. Jest to metoda szczególnie przydatna w sytuacji kiedy chory ma liczne ogniska przerzutowe, np. w wątrobie i płucach. Hipertermia całego ciała wpływa również na aktywację całego układu immunologicznego do walki z komórkami rakowymi.
Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na naszej stronie poświęconej leczeniu choroby nowotworowej.
dr n. med. Grzegorz Słomian
lekarz onkolog
Ordynator Oddziału Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku, specjalista chorób wewnętrznych, onkologii klinicznej i medycyny paliatywnej.
Członek Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, Polskiego Towarzystwa Hipertermii Onkologicznej oraz europejskiego stowarzyszenia European Society of Medical Oncology. Wiceprzewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologii.
Uczestnik wielu konferencji i sympozjów naukowych.
507 030 501
dr n. med. Jacek Kabut
lekarz onkolog
Specjalista chorób wewnętrznych i onkologii klinicznej. Asystent Oddziału Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku.
Członek Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej oraz Polskiego Towarzystwa Hipertermii Onkologicznej.
Uczestnik wielu konferencji i sympozjów naukowych.