Początek roku wiąże się często z nowymi postawieniami.  Jak sprawić, aby nowy rok był lepszy od poprzedniego?

Zapytaliśmy lekarzy Centrum Medycznego Na Rudzkiej o swoje rady na ten rok.  Podpowiadamy pomysły na postanowienia noworoczne, dzięki którym będziemy cieszyć się swoim zdrowiem przez długie lata.

  1. Lekarze onkolodzy radzą!

Rzuć palenie! Ogranicz używki! Wpływają niekorzystnie na cały organizm: podrażniają i zatruwają układ oddechowy, pokarmowy, nerwowy, negatywnie wpływają na krążenie, zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory. Mądrze korzystaj ze słońca. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce i używaj filtrów ochronnych.

  1. Lekarze kardiolodzy radzą!

Zadbaj o zdrowy sen. Jest on niezwykle ważny dla serca. Pomaga też w pozbyciu się stresu. Zdrowe serce lubi aktywność fizyczną. Pomaga nam ona zadbać o kondycję całego organizmu. Aktywność rozpoczynaj od małych kroków (np. spaceru), aby z czasem zwiększyć jej intensywność. Pamiętaj o regularności! Pij wodę. Prawidłowe nawodnienie ułatwia przepływ krwi i usuwa szkodliwe dla zdrowia toksyny.

  1. Lekarze gastroenterolodzy radzą!

Zmiana nawyków żywieniowych znacząco wpływa na ogólną kondycję organizmu zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Jedz dużo warzyw i owoców, ogranicz ilość spożywanych tłuszczów, dbaj o różnorodność posiłków i spożywaj je regularnie. Często myj ręce i produkty spożywcze przed ich konsumpcją, unikniesz w ten sposób przedostania się do organizmu chorobotwórczych ustrojów.

  1. Lekarze ortopedzi radzą!

Układ kostny stanowi podporę i ochronę całego ciała. Podstawą w utrzymaniu zdrowia kości jest dostarczenie do organizmu witamin i minerałów niezbędnych do budowy kości: wapń, witamina D i fosfor, ale także witaminę C, K,A, cynk, miedź, mangan i potas. Wybieraj wygodne obuwie i dbaj o ergonomię stanowiska pracy. Unikaj nadmiernych obciążeń.

  1. Psycholog radzi!

O zdrowiu psychicznym często zapominamy. Tymczasem sfera psychiczna i fizyczna często funkcjonuje spójnie. Kiedy coś nam dolega, również nasze samopoczucie psychiczne ulega pogorszeniu. Kiedy doświadczamy stresu, cierpi na tym nasze zdrowie fizyczne. Jeżeli doświadczasz trudnych przeżyć, nie bój się spotkania z psychologiem czy psychiatrą. Tłumienie emocji to krótkotrwała droga, nie dająca szansy przeżycia ich, zrozumienia i nauczenia sobie z nimi radzić.

  1. Zespół diagnostyczny radzi!

USG, badania endoskopowe to podstawa!

Zadbaj o badania profilaktyczne, reaguj, kiedy czujesz dolegliwości. Nie zwlekaj! Regularne badania pozwolą nam uzyskać informację czy organizm działa prawidłowo oraz rozpoznać chorobę we wczesnym stadium, co wpływa na przyszłe rokowania.

Zespół Centrum Medycznego Na rudzkiej życzy Państwu w Nowym Roku dużo zdrowia!